Search

Зиртек за лечење алергија

Зиртек је антиалергијски лек чији је главни активни састојак цетиризин.

Антихистаминичка својства лека заснована су на превенцији деловања хистамина, главног медијатора запаљења и алергије.

Како то ради

Хистамин је једињење произведено од маст ћелија када се активирају одбрамбени механизми тела.

Мастичне ћелије се налазе у скоро свим ткивима тела.

Када алерген улази у тело, маст ћелије се активирају и почињу да издају хистамин.

Хистамин се везује за специфичне Х1 рецепторе, чиме узрокује одговор тела, који се манифестује свим симптомима алергије.

Постоји ток крви на места која долазе у додир са алергеном и ослобађање других запаљенских и алергијских медијатора.

Дакле, с сененим грозницом, слузена мембрана очију, носа и коже се запалила, што се манифестује:

Цетиризин, део зиретек-а блокира Х1-хистаминске рецепторе.

Као резултат, хистамин се ослобађа од мастоцитина, али је спречава везивање за рецепторе.

Резултат је смањење симптома алергије.

Такође, цетиризин смањује секрецију других запаљенских медијатора који учествују у касним фазама алергијске инфламације.

Остали терапеутски ефекти цетиризина:

  • деконгестив (смањује пропустљивост капилара);
  • спазмолитичка дејства (доприноси елиминацији бронхијалног спазма код бронхијалне астме);
  • антипруритиц.

Фармакокинетика

Лек почиње дјеловати 20-30 минута након ингестије, након 60 минута постиже се максимална концентрација цетиризина у крви.

На индикаторима уноса не утиче истовремена употреба хране, али донекле успорава овај процес.

Везивање на протеине крвне плазме, цетиризин не продире у ћелијске структуре, не акумулира се у телу када узима лек у дози од 10 мг / дан.

Цетиризин практично није депонован у јетри. Полувреме компоненте код одраслих након једне дозе износи око 10 сати.

Полувреме цетиризина у другим клиничким случајевима:

  • 6 сати - за децу од 6 до 12 година;
  • 5 сати - код деце од 2 до 6 година;
  • 30 сати код пацијената са оштећеном функцијом бубрега и пацијентима на хемодијализи;
  • 15 сати - са обољењем јетре.

Индикације

Индикације за употребу зиртек могу бити:

  1. сијена грозница (сијена грозница);
  2. уртикарија, укључујући стечени идиопатски облик;
  3. друге алергијске дерматозе, праћене осипом и сврабом;
  4. годишњи / сезонски алергијски ринитис, у пратњи ринореје и кијање;
  5. годишњи / сезонски алергијски коњунктивитис, који карактерише пруритус и црвенило коњунктива, лакримација;
  6. алергија на храну;
  7. алергија на лекове;
  8. ангиоедем.

Контраиндикације

Зиртек се не примењује:

  1. са повећаном индивидуалном осетљивошћу на компоненте лека или на хидроксизин;
  2. током трудноће и лактације;
  3. код деце млађих од 6 месеци.

Облик издавања и њихове карактеристике

Зиртек је доступан у два облика:

  1. таблете за интерну употребу, филмом обложене за 7 и 10 таблета у пакету;
  2. капљице за унутрашњу употребу у 10 и 20 мл бочица.

Капи

У 1 мл капљица садржи 10 мг цетиризин хидрохлорида.

Капљице од алергија зиртек узимају у неразређеној форми, опере водом.

Али ако се специфичан укус и мирис капи не толеришу добро, боље је да се производ разблажи у малој количини воде.

У разблаженом облику, препоручује се лек дати дјеци.

Таблете

У 1 таблети лека садржи 10 мг цетиризин хидрохлорида, што је еквивалентно дневној дози лека за одрасле особе.

Таблете се користе у препоручени дози, прогутане у целини.

Не треба пуцати или на други начин млетити дрогу.

Ако је прописана доза од 5 мг, таблета разбија трака са једне стране.

Упутства за употребу Зиртек од алергија

Зиртек у облику таблета је прописан:

  • одрасли на таблету (10 мг) дневно;
  • деца од 3 до 6 година се препоручују за ½ таблете (5 мг) дневно.

Ток терапије се бира појединачно у зависности од степена озбиљности болести, у просјеку од 7 дана.

У облику капљица зиртек,

  1. одрасли 20 капи (10 мг) дневно;
  2. деца од 2 до 6 година - 10 капи (5 мг) дневно;
  3. Дјеца од 1 до 2 године се препоручују за 5 капи (2,5 мг) два пута дневно;
  4. од 6 месеци до 1 године - 5 капи (2,5 мг) једном дневно.

Оптимално је узимати лијек пред спавање (од 21-00 до 23-00 у зимском периоду и од 22-00 до 00-00 током лета), с обзиром да је у овом тренутку пуштена максимална количина хистамина.

Уколико се дневно одреди двоструки састанак, онда се лек треба узимати ујутру и увече, са интервалом од 12 сати између дозирања.

Уколико не постоји могућност узимања зиртек у оптималним сатима, примена лијека може се репрограмирати у било које пригодно вријеме.

Да би се обезбедио брз ефекат, лек треба узимати један сат пре оброка или један сат после оброка.

Истовремена употреба с храном успорава апсорпцију, односно ефекат лека.

Опрати с 100 мл воде.

Ако је лекар прописао алергенске тестове за одређивање алергена, престани узимати лек 3 дана пре анализе - иначе добијени подаци неће бити поуздани.

Посебна упутства

Током целог периода лечења, требало би да се уздржите од пијења алкохола.

Уз опрез примените лек за пацијенте који могу одложити урину.

Такви појави могу настати:

  • са хиперплазијом простате;
  • са повредама кичмене мождине.

Ако се задржи урина на позадини зиртек-а, неопходно је одмах повлачење лијека.

Видео: начини да се ријешите реакције на алергену

Нежељени ефекат и прекомерна употреба дрога

Међу нежељеним ефектима зиртек-а примећује се:

  • сува уста;
  • мигрена и главобоља, вртоглавица;
  • мучнина;
  • дијареја;
  • кожни осип и свраб;
  • поспаност.

Са једним пријемом зиртек у дози од 50 мг или више, примећени су сљедећи знаци предозирања:

  • општа слабост и слабост;
  • сува уста;
  • дилатирани ученици;
  • повећана срчана фреквенција;
  • анксиозност и раздражљивост;
  • поспаност;
  • задржавање урина;
  • констипација.

Ако се велика доза лека узима мање од сат времена, стомак се опере.

Ако је прошло више времена, испирање стомака нема смисла. Прописани су сорбенти (ентеросгел, активни угљен) и други препарати од симптоматске терапије.

Када дају ињекције за нову генерацију алергија? Прочитајте овде.

Додели дјеци

Лијек је прописан за дјецу од 6 мјесеци.

Пре овог периода, прихватање зиртек је контраиндиковано.

Дјеци млађој од 6 година савјетују да користе капи, пацијентима старијим од шест година се може прописати и капи и таблете.

Зиртек се може давати деци у лечењу алергијске инфламације, као и за профилактичке сврхе прије вакцинације (ако је дијете склоно алергијским реакцијама).

Бројне клиничке студије су потврдиле ефикасност и безбедност лека код деце.

Капљице не садрже алкохол и сорбитол, штетне боје и укусе.

Препоручује се да беба буде разблажена са малом количином млека или млијеком, дати на почетку храњења.

Старија деца могу разблажити капљице у малој количини воде.

Зиртек са алергијама у дјетету млађој од 1 године користи се са изузетним опрезом.

Ако након пријема обележите летаргију, прекомерну поспаност и респираторну инсуфицијенцију, престаните са лечењем и хитно се обратите лекару!

Седативна акција

Антихистаминике прве генерације карактерише значајан споредни ефекат на централни нервни систем.

Они узрокују:

Када се користе лекови ове групе контраиндикована је:

  1. да стигнемо иза волана;
  2. ради са различитим уређајима и механизмима;
  3. иу другим областима активности којима је потребна концентрација пажње.

Антихистаминици нове, друге генерације не умањују нервни систем и не изазивају седацију.

Ретко након узимања зиртек-а се примећује поспаност, што може бити последица индивидуалне преосетљивости организма на компоненте лека.

Посебна упутства за употребу лека

  1. са екстремним опрезом треба користити зиртек возаче и људе који управљају сложеним уређајима и механизмима, јер због индивидуалне преосјетљивости на лек, појаву поспаности;
  2. Алкохол не утиче на дејство лека, али може погоршати њене нежељене ефекте. Стога, током лечења, боље је да се уздржи од пијења алкохола;
  3. Зиртек није заразна, може се користити дуго времена. У овом случају, терапеутски ефекат лека и његова ефикасност се не смањује;
  4. лек се не користи током трудноће и лактације (цетиризин се апсорбује у мајчино млеко);
  5. Лек се користи опрезно код старијих и пацијената са бубрежном инсуфицијенцијом. У првом случају зиртек се прописује у уобичајеним дозама, у другом - доза се смањује за пола;
  6. препоручено трајање терапијског курса је од 7 до 10 дана. Ако пацијент пати од сезонских алергија или честа алергијска реакција, потребна је дуготрајна терапија: лек се прописује за курсеве од 3 недеље уз недељну паузу.

Компатибилност са другим лековима

Лек је компатибилан са:

  • азитромицин;
  • кетоконазол;
  • глипизид;
  • циметидин.

Њихова истовремена примјена не утиче на биорасположивост и деловање дрога.

Са екстремним опрезом примијените зиртек истовремено са теофилином.

Последње успорава брзину извођења зиртек-а, терапеутски ефекат цетиризина траје 2-4 сата дуже.

Ритонавир повећава концентрацију цетиризина у крви за 40%.

Уз истовремену примену лека, смањење дозе цетиризина је приказано на пола.

Политика цена

  • Зиртек у облику таблета (7 таблета у пакету) кошта око 210-250 рубаља;
  • цена флаше капи од 10 мл варира од 340 до 450 рубаља.

Како се ослободити алергија код куће? Одговор је у чланку.

Занима ли се цена средстава од алергија треће генерације? Прочитајте даље.

Аналоги

Аналоги зиртек су:

Зиртек: фармаколошке особине лека и његов састав

Људи који имају проблем, као што је алергија, често користе разне лекове, док бирају праву лек који могу помоћи у њиховој ситуацији. Постоји пуно лекова који смањују манифестације алергије, али можете да нађете праву само након консултације са алергистом. Да бисте започели ефикасну терапију, морате сазнати узрок развоја алергије.

Размотрите један од ових лекова. И овај чланак ће бити посвећен разматрању упутства за кориштење Зиретк таблета и капи за дјецу и одрасле, његову цијену, аналогије и прегледе о томе.

Карактеристике лека

Истраживани лекови су укључени у групу блокатора хистаминских рецептора Х1. Користе га људи, надајући се ефикасном анти-алергијском ефекту. Овај лек има такво неосигурано име - "Цетиризине".

Састав Зиртек

У таблама активна супстанца је цетиризин дихидрохлорид. Међу додатним компонентама, примећујемо:

  • силицијум диоксид колоидни;
  • магнезијум стеарат;
  • лактоза монохидрат.

Структура шкољке укључује:

У капима, цетризин хидрохлорид делује и као активна супстанца. А међу додатним компонентама су:

  • метилпарабензен;
  • глицерол;
  • пропил парабензен;
  • натријум ацетат;
  • натријум сахаринат;
  • пречишћена вода;
  • пропилен гликол;
  • сирћетна киселина (лед).

Дозирање облика

Припрема меда, ради лакшег коришћења, створена је у различитим облицима.

  1. Таблете. Овај облик лека је бијеле боје, његове површине су двоструко конгломератне, на једној страни постоји ризик, урезан "И". Оклоп је јак. Они производе лек за 7, 10 таблета, укључени у блистер, који се налази у пакету од картона. Такође, "Зиртек" се производи у пакирању који садржи 2 блистерска к10 таблета.
  2. Капи. Овај облик представља безбојна течност са посебним мирисом сличним оцетној киселини. Отпустите течност, ставите у бочице-дропперс, чија запремина може бити 10, 20 мл.

Трошкови меда се разликују у зависности од облика, запремине. Паковање овог лекова у облику таблета (20 ком.) Трошкови 440 - 490 рубаља. Ако се лек отпушта у облику капи (10 мл.), Трошкови ће бити у распону од 330 до 370 рубаља.

Фармаколошка акција

Студирани лек показује следеће ефекте:

Фармакодинамика

Овај лек се користи за спречавање развоја алергија, ублажавање тока постојеће алергије. Компоненте "Зиртек" промовишу:

  • смањење пропустљивости капиларних зидова;
  • смањење миграције таквих компоненти као што су: еозинофили, базофили, неутрофили;
  • стабилизација мембране на мастоцитима;
  • ограничење ослобађања запаљенских медијатора;
  • спречавање едема;
  • смањење хистоиндуцедне бронхоконстрикције;
  • смањити грчеве глатких мишића.

Овај лек не изазива такве радње као што су: антихолинергични, антисеротонин. Када се користи у дозама које прописује алергичар, седација се обично не примећује. Ефекат коришћења средстава меда траје више од 24 сата. Ако узмете Зиртек једном у дози од 10 мг, ефекат ће бити примећен након 20 минута. (у 50% случајева) - 60 минута. (у 95% случајева).

Након завршетка употребе лека, његов ефекат траје око 3 дана.

Фармакокинетика

  1. Апсорпција лека долази из гастроинтестиналног тракта. Овај процес успорава се приликом јела.
  2. Везивање на протеине крви врши се на 93%.
  3. Метаболизација лековитог лекара се јавља О-деалкилацијом.
  4. Доказано је (пола) лек, буквално 10 сати (одрасли пацијенти). Код малих пацијената референтни период варира у зависности од старости:
    • 6 - 12 година - 6 сати;
    • 2 - 6 година - 5 сати;
    • 6 месеци - 2 године - 3 сата.

Индикације

Предвиђени лекови се прописују када се пацијент манифестује:

  • симптоми ринитиса, коњунктивитис. Ови знаци се манифестују у облику свраба, кихања, ринореје, загушења назалне линије, коњуктивне хиперемије, лахрима;
  • знаци уртикарије (укључујући контакт, дермографски, едем, Куинцке);
  • знаци сенене грознице;
  • дерматозе алергијске природе, у којима је узнемирен осип, свраб.

Укључујући третман херпетиформног дерматитиса Духринг, генерализовану пустуларну псоријазу вон Зумбусх, смрзавање, губитак слуха и неке друге услове није без зиртек. Хајде да сазнамо како да узмемо зиртек.

Упутства за употребу

За оралну примену користи се антиалергијски лек. Израчунавање дозе врши се узимајући у обзир узраст:

  • 6 - 12 месеци. Једнократно коришћење дневно (дозирање 2, 5 мг = 5 капи);
  • 1 - 2 године. Узимајте га два пута дневно (доза 2,5 мг = 5 капи);
  • 2 - 6 година. Узимајте пожељно једном дневно (доза треба да буде 5 мг - 10 капи), 2 пута дневно (доза 2,5 мг - 5 капи);
  • деца преко 6 година. Да конзумира мед, лек мора бити једном дневно (доза треба да буде 10 мг), 2 пута дневно (доза од 5 мг);
  • одрасли. Дозвољено једном дневно (дозом - 10 мг).

Пацијенти који имају проблема са бубрезима, доза коју лекар мора смањити, узимајући у обзир клиренс (брзину излучивања из тела) креатинина:

  • ако је стопа излучивања 30 - 49 мл / мин, доза пацијента је 5 мг, узимана једном дневно;
  • ако је стопа излучивања 10 - 29 мл / мин, доза је 5 мг, узета сваког другог дана.

Контраиндикације

Обе врсте лекова имају следеће контраиндикације:

  • бубрежне болести;
  • трудноћа;
  • преосјетљивост на било коју компоненту овог лијека;
  • дојење.

Специјалисти "Зиртек" са прегледом се прописују пацијентима који имају такве индикације:

  • напредна старост;
  • ојачани конвулзивни рефлекси;
  • бубрежне болести;
  • старост до годину дана;
  • предиспозивни фактори за задржавање урина;
  • епилепсија.

Постоје и одвојене контраиндикације које се односе на један од 3 облика лека. Таблете нису прописане:

  • деца до 6 година;
  • људи са насљедном интолеранцијом на лактозу;
  • синдром малабсорпције глукозе-галактозе;
  • људи са недостатком лактазе.

Нежељени ефекти

Након коришћења овог антиаллергичног меда, постоје нежељени ефекти:

  • имуни систем (они се манифестују преосјетљивошћу, понекад у појави анафилактичног шока);
  • нервни систем (тик, главобоља, летаргија, повећани замор, дистонија, вртоглавица, парестезија, конвулзије, тремор, несвестица, дискинезија, оштећење меморије);
  • психичари (агресивност, интензивна агитација, погоршање процеса спавања, депресивно стање, конфузија у уму, халуцинације);
  • органи вида (оштећење вида, нистагмус, поремећај смештаја);
  • органи слуха (вртоглавица);
  • ЦЦЦ (тахикардија);
  • Гастроинтестинални тракт (мучнина, суха уста, бол у стомаку, дијареја);
  • метаболизам (тежина може да се повећа);
  • уринарни систем (задржавање урина, енуреза, дисурија);
  • респираторни систем (они се манифестују код фарингитиса, ринитиса).

Са стране дермис може се појавити пруритус, ангиоедем, упорни еритем, уртикарија. Од уобичајених поремећаја су могућа: астенија, повећан апетит, периферни едем.

Посебна упутства

  • Пацијенти који имају предиспозиције фактора за задржавање мокраће требало би да користе овај лек врло пажљиво, јер цетиризин може изазвати задржавање урина.
  • Вожња није забрањена након употребе лека.
  • Ако користите лек заједно са теофилином, смањење укупног клиренса цетиризина за 16%.

Коментари

Након употребе Зиртек-а, пацијенти обично остају задовољни, али не у свим случајевима. Помаже у елиминацији манифестација сезонских алергија, као и знакова алергија које се појављују након угриза неких инсеката.

  • Алина. Прошло је пар година када сам добио сезонске алергије. Само ћу ја изаћи на улицу, а онда ће се погоршати, очи се мечу, водене, кинем стално, и из носа скоро сам тече кроз ријеку. Посебно лоше у јаким ветровима. Пробао сам већ пуно лекова од оних који су ми били упознати са таквим проблемима. Препоручили су лекове, али некако не. Покушао сам Зиртек, сада сам слободно дишем и током периода активног цветања биљака. Саветујем вам да пробате оне који су се већ предали у борби против сезонских алергија.
  • Светлана. Не препоручујем да пијем такве пилуле. Код мене, након што сам пио овај препарат, показатељи алергије су знатно појачани. Осим сумњивог носа и сузе, развио сам тешко отицање, свраб.

О ономе што је најбоље, зиртек, зодак или други лекови, рећи ћемо у наставку.

Аналоги

Лекови који сузбијају знаке алергија, доста. У апотекама, уколико је потребно, можете наћи многе аналогије лека које размишљамо:

На које лекове треба узимати током сезонских алергија на лековито биље, у наставку видећете:

Зиртек

Опис је тренутно укључен 09.09.2016

  • Латинско име: Зиртец
  • АТКС код: Р06АЕ07
  • Активни састојак: Цетиризине
  • Произвођач: УСС Фарсхим СА, Швајцарска (таблете) Еисика Пхармацеутицалс СРЛ за "УСБ Фарма СА", Италија / Белгија (пада)

Састав

Свака таблета садржи 10 мг активне супстанце цетиризин дихидрохлорид и помоћни састојци:

  • 37 мг микроцелулозе;
  • 66.4 мг лактозе монохидрата;
  • 0,6 мг колоидног силицијум диоксида;
  • 1,25 мг магнезијум стеарата.

Филмска мембрана се састоји од 1,078 мг титан диоксид, 2.156 мг хипромелоза и 3,45 мг макрогол 400.

1 мл капи садржи активну супстанцу у количини од 10 мг и помоћних супстанци:

  • 250 мг глицерола;
  • 350 мг пропиленгликола;
  • 10 мг натријум сахарината;
  • 1.35 мг метилпарабензена;
  • 0,15 мг пропил парабензола;
  • 10 мг натријум ацетатт;
  • 0,53 мг сирћетне киселине;
  • до 1 мл пречишћене воде.

Облик издавања

Лек је доступан у два фармаколошка облика:

  • Таблете покривене поклопцем. Ово су беле подољене таблете, са конвексним површинама, са ризиком са једне стране и угравираним словом "И" са обе стране ризика. У блистер пакирање се ставља 7 или 10 таблета, 1 блистер (7 или 10 таблета) или 2 блистера (10 таблета) смештени су у картонски картон.
  • Зиртек пада. Изванредно је бистра течност, без боје. Карактеристичан за мирис сирћетне киселине. Течност се улијева у 10 или 20 мл у бочицама тамног стакла, чврсто зборенних. У картонском снопу, поред бочице, ставља се капица за капање.

Фармаколошка акција

Дрога има антихистамин акција, стога се узима да би се решио алергије.

Фармакодинамика и фармакокинетика

Фармакодинамика

Цетиризин, активна супстанца Зиртек, је конкурентни антагонист хистамина. Његова последица је способност блокирања Х1-хистаминских рецептора.

Клиничке манифестације деловања цетиризин:

  • се уклања пруритус;
  • смањује количину ексудата;
  • стопа миграције ћелија се смањује крв, за које је карактеристично учествовање у алергијским реакцијама (еозинофили, неутрофили и базофили);
  • мембране мастоцитина су стабилизоване;
  • пропустљивост малог пловила се смањује;
  • спазме глатких мишића се уклањају;
  • спреченоедем ткива;
  • Елиминише се реакција коже на неке алергене (уз увођење специфичних антигена или хистамин, хлађење коже);
  • у једноставним фазама бронхијална астма смањује се тежина хистаминске бронхоконстрикције.

Фармакокинетика

Након узимања лека, брзо се апсорбује из дигестивног тракта у крвоток и повезује се око 93% са протеином у плазми. Када се истовремено користи храна, апсорпција постаје нижа, али запремина апсорбоване супстанце се не мења.

Ефекат се манифестује после 20-60 минута након једне дозе и траје више од једног дана. Максимална концентрација у плазми се постиже 1-1,5 сата после узимања.

Метаболизам се дешава кроз О-деалкилацију. Добијени метаболит нема фармаколошку активност.

Полувреме од тела зависи од старости:

  • код одраслих траје 10 сати;
  • код деце 6-12 година - 6 сати;
  • у доби од 2-6 година - 5 сати;
  • код деце од шест месеци до 2 године - 3,1 сата.

2/3 дозе која је узета није промењена бубрезима. Такође, значајна улога у уклањању лека игра јетру. Стога, код хроничних болести јетре, полу-живот се повећава за фактор од 1,5, а са просечним степеном бубрежна инсуфицијенција - 3 пута.

Индикације за употребу

Лијек се може прописати под таквим условима:

Контраиндикације

Контраиндикације за апликацију Зиртек:

  • прекомерна осетљивост на било који састојак лека, индивидуална нетолеранција;
  • Тешко бубрежна инсуфицијенција;
  • периода трудноће и лактација;
  • деца до шест месеци.

Уз опрезно одређивање лека под таквим условима:

  • хронично бубрежна инсуфицијенција средњи степен;
  • напредна старост;
  • епилепсија, повећана конвулзивна спремност;
  • Присуство фактора који предиспонирају задржавање урина.

Додатне контраиндикације за таблете Зиртек:

  • нетолеранција галактоза;
  • синдром малабсорпције, посебно глукоза-галактоза;
  • старост је мања од 6 година.

Нежељени ефекти

Нежељени ефекти Зиртек могу се подијелити на оне који су често (не мање од 1 од 10 особа које узимају лијек), често (1 од 10-100), ретко (1 од 100-1000), ретко (1 од 1000- 10000), врло ретко (мање од једног од 10.000).

Такви нежељени ефекти се често примећују:

Такви нежељени ефекти се јављају ретко:

Нежељени ефекти који су ретки:

  • периферни едем;
  • уртикарија;
  • повећање индикатора функционалних јетре тестова (активност трансаминаза, алкалне фосфатазе, концентрације билирубина);
  • повећање телесне тежине;
  • тахикардија;
  • збуњеност, халуцинације;
  • агресија;
  • депресија;
  • поремећаји спавања;
  • конвулзије;
  • реакције преосјетљивости.

Врло ретко постоје такве последице третмана од стране Зиртек:

Такође, могу доћи до таквих реакција (нема података о томе колико се често појављују):

  • пораст апетит;
  • задржавање урина;
  • вертиго;
  • суицидалне идеје;
  • оштећења у меморији, чак и раније амнезија.

Упутство за употребу Зиртек (Метода и дозирање)

Дозирање зависи од старости пацијента. Такође се узима у обзир стање организма, на пример, присуство и степен бубрежна инсуфицијенција.

У већини случајева дневна доза се узима у исто време. Начин примене - унутар (за оба облика).

Колико дана за узимање лекова, лекар одлучује, с обзиром на дијагнозу и тежину алергијске реакције.

Зиртек капљице, упутства за употребу

Дозирање лекова у капљицама у зависности од старости:

  • одрасли и дјеца преко 6 година се прописују као иницијална доза 10 капи лијека, а, ако је потребно, повећајте на 20 капи;
  • Деца млађа од 6 година, али старија од 2 године су приказана узимајући 5 капи два пута дневно или 10 капи истовремено;
  • у доби од 1 до 2 узети 5 капи 1-2 пута дневно;
  • Капи за децу од шест месеци до годину дана се прописују у дози од 5 капи;
  • пацијенти са инсуфицијенција јетреиу Дозирање се бира узимајући у обзир клиренс креатинина. Ако је ово дете, приликом прилагођавања дозе узима се и његова тежина.

Зиртек таблете, упутства за употребу

Дозирање таблета се израчунава на сличан начин:

  • одрасли и дјеца од 6 година - од половине таблете (почетне дозе), могуће је повећати дозе таблете дневно;
  • до 6 година, лек који је у облику таблета није прописан.

Упутство за употребу Зиртека за дјецу

Анотација на лек, коју је пружио произвођач, показује да се само зиртек у капи користи за лечење пацијената из детињства. У овом случају, капљице се дозирају код деце, у зависности од старости.

Дозирање за децу:

  • 5 капи у узрасту од 6 месеци до годину дана;
  • 5 капљица 1-2 пута - од 1 до 2 године;
  • 10 капи дневно или подијељено у две дозе - од 2 до 6 година;
  • Старијој деци су прописане исте дозе као и одрасли.

Како пасти ка деци мало се разликује од начина на који одрасли користе. Деца могу узимати капљице као сируп (унутра, благо разређивање са водом), али до годину дана Зиртек може бити постављен као пад у носу. У овом случају, они су упаљени у пад у свакој ноздрви, прво их очистили.

Третман се наставља док се симптоми не зауставе алергије.

Прекомерна доза

Прекомерно дозирање се јавља када појединачна доза лека у дозама прелази дневну дозу неколико пута.

Симптоми типични за узимање око 50 мг лека (5 таблета или 100 капи):

Ако је примљена доза која прелази уобичајену дозу, одмах испрати стомак или изазвати повраћање. Такође можете дати активни угљен. Специфична антидот не постоји, па је могуће само симптоматско лечење. Спровођење хемодијализа са превеликом дозом неефикасног.

Интеракција

Интеракција Зиртек са другим лековима:

  • са Тиофиллином - укупни клиренс цетиризина смањује се за 16%;
  • са Ритонавир - АУЦ цетиризина се повећава за 40%, и Ритановир смањује 11%;
  • са Зопиклоном, Бупрепорпхин - међусобно ојачавају једни друге акције, која се манифестује у депресији централног нервног система;
  • са Диазепам - међусобно ојачавају ефекат на нервни систем, због чега се његово функционисање погоршава, брзина реакције се смањује.

Услови продаје

Услови складиштења

Чувати на хладном месту које није доступно деци.

Датум истека

Посебна упутства

Неопходно је посебно пазити када препоручујете лек особама са предиспонираним факторима задржавање урина (повреда кичмене мождине, хиперплазија простате), јер цетиризин повећава вероватноћу ове компликације.

Саветује се током лечења да би се избегло управљање транспортом и активности које захтевају високу концентрацију пажње и високу брзину реакције.

Не преписујте лек на децу испод једне године који су у групи са високим ризиком за развој синдром изненадне смрти (са слееп апнеа синдром, пушење маме или дадиље, прерано бебе, итд.).

Деца

Зиртек за децу користи се веома широко. Прегледи Зиртек-а у капљицама за децу показују да ће, ако се примени на начин препоручен инструкцијом, ефекат бити висок, а ризик од нежељених посљедица је минималан.

Новорођенчад

Контраиндиковано је да прописује лек за бебе у доби до 6 месеци.

Са алкохолом

Нежељено је комбиновати алкохол и зиртек, јер алкохол повећава ризик од угњетавања централног нервног система.

Зиртек током трудноће и дојења

Студије о ефектима узимања лекова у трудноћи вршене су само на животињама. Није било ефеката на развој фетуса и током трудноће. Али због недостатка информација о сигурности за људски фетус, трудницама није предвиђен лек.

Цетиризин, активни састојак, када узима лијек од стране жене током дојења се излучује у мајчино млеко. Стога, ако лекар прописује овај лек, он треба упозорити на потребу заустављања дојења током периода лечења.

Аналоги Зиртек

Аналоги Зиртек су:

Аналоги се производе у таквим дозним облицима као што су таблете, сируп, маст (за кожне манифестације алергије), пад.

Цена Зиртецових аналога за децу је обично нижа од трошкова Зиртека, али у већини случајева има вишу стопу биорасположивости и стопе апсорпције. Такође је прошао више клиничких студија, што указује на већу сигурност употребе.

Што је боље - Зиртек или Цларитин?

Цларитин има израженији ефекат, има мање нежељених ефеката, јер припада трећој генерацији. Али активне супстанце су различите, тако да се морате усредсредити на оно што је најбоље за сваки случај.

Што је боље - Зиртек или Фенистил?

Фенистил има више контраиндикација. Зиртек дјелује дуже и селективно.

Што је боље - Цетиринак или Зиртек?

Активна супстанца је иста, али Цетиринац је генерички, а не оригинални лек, и доступан је само у облику таблета, што ствара потешкоће у лечењу деце. Трошкови су нижи од цене Зиртек-а.

Зиртек или Зодак - шта је боље?

Разлика између Зиртек и Зодак мали. Биоаваилабилити Зодак нешто више од Зиртек (99% и 93%, респективно). Такође, Зодак 2-5 сати се брзо излучује из тела.

Зодак јефтиније. Али оригинални и више истраживан лек, и стога, са мање контраиндикација, је Зиртек.

Што је боље - Зиртек или Ериус?

Зиртек припада другој генерацији лекова, и Ериус на трећу. Он не може продрети у крвно-мозак баријеру, стога не узрокује нежељене ефекте повезаних с седативом и не омета координацију кретања. Али то је много скупље.

Отзиви о Зиртек

Прегледи о Зиртек таблете и капи, углавном позитивно. Помаже у суочавању с њима алергија, са нежељеним ефектима нису врло чести. Капци су врло ефикасни и релативно безбедни чак и за децу. Недостатак је висок трошак у поређењу са аналогама.

Цена Зиртека, где да купите

Можете купити лекове за одрасле и дјецу у скоро свакој апотеци. Трошкови зависе од облика ослобађања. Цена Зиртек-а у таблетама у руским љекарницама је 160-192 рублеј. Цена Зиртек у капи је 270-300 рубаља. Цена Зиртека у Украјини за таблете је око 260 ЗАР, а капљице коштају 300-350 ЗАР.

Лек за алергије

Зиртек за лечење алергија

Зиртек је антиалергијски лек чији је главни активни састојак цетиризин.

Антихистаминичка својства лека заснована су на превенцији деловања хистамина, главног медијатора запаљења и алергије.

Како то ради

Хистамин је једињење произведено од маст ћелија када се активирају одбрамбени механизми тела.

Мастичне ћелије се налазе у скоро свим ткивима тела.

Када алерген улази у тело, маст ћелије се активирају и почињу да издају хистамин.

Хистамин се везује за специфичне Х1 рецепторе, чиме узрокује одговор тела, који се манифестује свим симптомима алергије.

Постоји ток крви на места која долазе у додир са алергеном и ослобађање других запаљенских и алергијских медијатора.

Дакле, с сененим грозницом, слузена мембрана очију, носа и коже се запалила, што се манифестује:

Цетиризин, део зиретек-а блокира Х1-хистаминске рецепторе.

Као резултат, хистамин се ослобађа од мастоцитина, али је спречава везивање за рецепторе.

Резултат је смањење симптома алергије.

Такође, цетиризин смањује секрецију других запаљенских медијатора који учествују у касним фазама алергијске инфламације.

Остали терапеутски ефекти цетиризина:

  • деконгестив (смањује пропустљивост капилара);
  • спазмолитичка дејства (доприноси елиминацији бронхијалног спазма код бронхијалне астме);
  • антипруритиц.

Фармакокинетика

Лек почиње дјеловати 20-30 минута након ингестије, након 60 минута постиже се максимална концентрација цетиризина у крви.

На индикаторима уноса не утиче истовремена употреба хране, али донекле успорава овај процес.

Везивање на протеине крвне плазме, цетиризин не продире у ћелијске структуре, не акумулира се у телу када узима лек у дози од 10 мг / дан.

Цетиризин практично није депонован у јетри. Полувреме компоненте код одраслих након једне дозе износи око 10 сати.

Полувреме цетиризина у другим клиничким случајевима:

  • 6 сати - за децу од 6 до 12 година;
  • 5 сати - код деце од 2 до 6 година;
  • 30 сати код пацијената са оштећеном функцијом бубрега и пацијентима на хемодијализи;
  • 15 сати - са обољењем јетре.

Индикације за употребу зиртек могу бити:

  1. сијена грозница (сијена грозница);
  2. уртикарија, укључујући стечени идиопатски облик;
  3. друге алергијске дерматозе, праћене осипом и сврабом;
  4. годишњи / сезонски алергијски ринитис, у пратњи ринореје и кијање;
  5. годишњи / сезонски алергијски коњунктивитис, који карактерише пруритус и црвенило коњунктива, лакримација;
  6. алергија на храну;
  7. алергија на лекове;
  8. ангиоедем.

Контраиндикације

  1. са повећаном индивидуалном осетљивошћу на компоненте лека или на хидроксизин;
  2. током трудноће и лактације;
  3. код деце млађих од 6 месеци.

Облик издавања и њихове карактеристике

Зиртек је доступан у два облика:

  1. таблете за интерну употребу, филмом обложене за 7 и 10 таблета у пакету;
  2. капљице за унутрашњу употребу у 10 и 20 мл бочица.

У 1 мл капљица садржи 10 мг цетиризин хидрохлорида.

Капљице од алергија зиртек узимају у неразређеној форми, опере водом.

Али ако се специфичан укус и мирис капи не толеришу добро, боље је да се производ разблажи у малој количини воде.

У разблаженом облику, препоручује се лек дати дјеци.

У 1 таблети лека садржи 10 мг цетиризин хидрохлорида, што је еквивалентно дневној дози лека за одрасле особе.

Таблете се користе у препоручени дози, прогутане у целини.

Не треба пуцати или на други начин млетити дрогу.

Ако је прописана доза од 5 мг, таблета разбија трака са једне стране.

Упутства за употребу Зиртек од алергија

Зиртек у облику таблета је прописан:

  • одрасли на таблету (10 мг) дневно;
  • деца од 3 до 6 година се препоручују за ½ таблете (5 мг) дневно.

Ток терапије се бира појединачно у зависности од степена озбиљности болести, у просјеку од 7 дана.

У облику капљица зиртек,

  1. одрасли 20 капи (10 мг) дневно;
  2. деца од 2 до 6 година - 10 капи (5 мг) дневно;
  3. Дјеца од 1 до 2 године се препоручују за 5 капи (2,5 мг) два пута дневно;
  4. од 6 месеци до 1 године - 5 капи (2,5 мг) једном дневно.

Оптимално је узимати лијек пред спавање (од 21-00 до 23-00 у зимском периоду и од 22-00 до 00-00 током лета), с обзиром да је у овом тренутку пуштена максимална количина хистамина.

Уколико се дневно одреди двоструки састанак, онда се лек треба узимати ујутру и увече, са интервалом од 12 сати између дозирања.

Уколико не постоји могућност узимања зиртек у оптималним сатима, примена лијека може се репрограмирати у било које пригодно вријеме.

Да би се обезбедио брз ефекат, лек треба узимати један сат пре оброка или један сат после оброка.

Истовремена употреба с храном успорава апсорпцију, односно ефекат лека.

Опрати с 100 мл воде.

Ако је лекар прописао алергенске тестове за одређивање алергена, престани узимати лек 3 дана пре анализе - иначе добијени подаци неће бити поуздани.

Посебна упутства

Током целог периода лечења, требало би да се уздржите од пијења алкохола.

Уз опрез примените лек за пацијенте који могу одложити урину.

Такви појави могу настати:

  • са хиперплазијом простате;
  • са повредама кичмене мождине.

Ако се задржи урина на позадини зиртек-а, неопходно је одмах повлачење лијека.

Видео: начини да се ријешите реакције на алергену

Нежељени ефекат и прекомерна употреба дрога

Међу нежељеним ефектима зиртек-а примећује се:

  • сува уста;
  • мигрена и главобоља, вртоглавица;
  • мучнина;
  • дијареја;
  • кожни осип и свраб;
  • поспаност.

Са једним пријемом зиртек у дози од 50 мг или више, примећени су сљедећи знаци предозирања:

  • општа слабост и слабост;
  • сува уста;
  • дилатирани ученици;
  • повећана срчана фреквенција;
  • анксиозност и раздражљивост;
  • поспаност;
  • задржавање урина;
  • констипација.

Ако се велика доза лека узима мање од сат времена, стомак се опере.

Ако је прошло више времена, испирање стомака нема смисла. Прописани су сорбенти (ентеросгел, активни угљен) и други препарати од симптоматске терапије.

Када дају ињекције за нову генерацију алергија? Прочитајте овде.

Додели дјеци

Лијек је прописан за дјецу од 6 мјесеци.

Пре овог периода, прихватање зиртек је контраиндиковано.

Дјеци млађој од 6 година савјетују да користе капи, пацијентима старијим од шест година се може прописати и капи и таблете.

Зиртек се може давати деци у лечењу алергијске инфламације, као и за профилактичке сврхе прије вакцинације (ако је дијете склоно алергијским реакцијама).

Бројне клиничке студије су потврдиле ефикасност и безбедност лека код деце.

Капљице не садрже алкохол и сорбитол, штетне боје и укусе.

Препоручује се да беба буде разблажена са малом количином млека или млијеком, дати на почетку храњења.

Старија деца могу разблажити капљице у малој количини воде.

Зиртек са алергијама у дјетету млађој од 1 године користи се са изузетним опрезом.

Ако након пријема обележите летаргију, прекомерну поспаност и респираторну инсуфицијенцију, престаните са лечењем и хитно се обратите лекару!

Седативна акција

Антихистаминике прве генерације карактерише значајан споредни ефекат на централни нервни систем.

Када се користе лекови ове групе контраиндикована је:

  1. да стигнемо иза волана;
  2. ради са различитим уређајима и механизмима;
  3. иу другим областима активности којима је потребна концентрација пажње.

Антихистаминици нове, друге генерације не умањују нервни систем и не изазивају седацију.

Ретко након узимања зиртек-а се примећује поспаност, што може бити последица индивидуалне преосетљивости организма на компоненте лека.

Посебна упутства за употребу лека

  1. са екстремним опрезом треба користити зиртек возаче и људе који управљају сложеним уређајима и механизмима, јер због индивидуалне преосјетљивости на лек, појаву поспаности;
  2. Алкохол не утиче на дејство лека, али може погоршати њене нежељене ефекте. Стога, током лечења, боље је да се уздржи од пијења алкохола;
  3. Зиртек није заразна, може се користити дуго времена. У овом случају, терапеутски ефекат лека и његова ефикасност се не смањује;
  4. лек се не користи током трудноће и лактације (цетиризин се апсорбује у мајчино млеко);
  5. Лек се користи опрезно код старијих и пацијената са бубрежном инсуфицијенцијом. У првом случају зиртек се прописује у уобичајеним дозама, у другом - доза се смањује за пола;
  6. препоручено трајање терапијског курса је од 7 до 10 дана. Ако пацијент пати од сезонских алергија или честа алергијска реакција, потребна је дуготрајна терапија: лек се прописује за курсеве од 3 недеље уз недељну паузу.

Компатибилност са другим лековима

Њихова истовремена примјена не утиче на биорасположивост и деловање дрога.

Са екстремним опрезом примијените зиртек истовремено са теофилином.

Последње успорава брзину извођења зиртек-а, терапеутски ефекат цетиризина траје 2-4 сата дуже.

Ритонавир повећава концентрацију цетиризина у крви за 40%.

Уз истовремену примену лека, смањење дозе цетиризина је приказано на пола.

Политика цена

  • Зиртек у облику таблета (7 таблета у пакету) кошта око 210-250 рубаља;
  • цена флаше капи од 10 мл варира од 340 до 450 рубаља.

Како се ослободити алергија код куће? Одговор је у чланку.

Занима ли се цена средстава од алергија треће генерације? Прочитајте даље.

Аналоги зиртек су:

Зиртек

Лек "Зиртек" од алергија.

"Зиртек" - антиаллергенски агенс, израђује га провинцијска компанија под именом "УЦБ Пхарма". Лек се може купити у било којој апотеци, рецепт на лекару није потребан. Рок употребе лека је пет година. Пре куповине лекова "Зиртек", Пацијент треба пажљиво проучити упутства за употребу.

Активна супстанца "Зиртек" је цетиризин дихидрохлорид.

Лек има два облика ослобађања:

  • таблете које садрже 10 милиграма активне супстанце;
  • као и капи за оралну примену - они садрже 10 милиграма у сваком милилитру.

Овај лек дјелује блокирањем Х1 рецептора, због чега је овај лек хипоалергичан. Има антипруритицну акцију, а помазе и са отпором. Лек не узрокује хиперсомију и нема седатив.

Лек "Зиртек" је прописан за болести као што су:

Контраиндикације

Примена Зиртек-а контраиндикована у случају да имате бубрежну инсуфицијенцију, алергија на супстанце садржане у лечењу током периода дојења контраиндикована је за дјецу до шест мјесеци, а такође током трудноће Зиртек не може се применити.

Нежељени ефекти могу се појавити код лека, на пример:

  • оштре главобоље;
  • непрекидна главобоља (мигрена);
  • јака вртоглавица;
  • сувоћа у оралној шупљини;
  • хиперсомнија;
  • дијареја, осип и свраб на кожи.

Прекомерно збрињавање лека

Ако пацијент потроши више од 50 милиграма истовремено, може доћи до симптома прекомерног знојења. На пример: необјашњив осећај страха и анксиозности, ретка мокраћа, повећана надражљивост, запртост, палпитације срца, повећана поспаност, дилатација зенице и сувоћа у оралној шупљини.

У овом случају потребно је испирати желудац и препоручити лекове како се појаве симптоми.

Како се пријавити Зиртек

Упутство за примену "Зиртек" прилично је једноставно - таблете преписују одрасле 10 милиграма (ово је једна таблета) дневно. Деца узраста од три до шест година - пет милиграма једном дневно, или 2,5 милиграма два пута дневно. Лек се користи током оброка или после ње. Трајање лечења зависи од тежине болести. Капи за одрасле користе 20 капи дневно пре оброка. Деца од 6 месеци до 1 године су прописана 5 капи 1 пут дневно, од 1 године до 2 - 5 кава два пута дневно, од 2 до 6 година - 10 капи је дозвољено 1 пут дневно.

Посебна упутства за употребу лека:

  • Током трудноће Зиртек забрањено, као и током дојења;
  • "Зиртек" за децу постоји само у облику капљица, дјеца до три године узимају лек у облику таблета забрањена;
  • Интеракција лијека са алкохолом може повећати нежељене ефекте, тако да алкохол није пожељан;
  • Приликом рада са механизмима, као и возних возила, треба користити са опрезом, "Зиртек", јер узрокује хиперсомнију;
  • У трудноћи и током храњења пријемом дојке препарата "Зиртек" је контра-индикативан;
  • Деца до 3 године су контраиндикована у облику таблета;
  • Алкохол не утиче на дејство лека, али може погоршати нежељене ефекте. Због тога се не препоручује њихова истовремена примјена;
  • Када возите возило треба бити изузетно опрезно, јер међу нежељеним ефектима може бити поспаност.

Зиртек, цена која је доступна, кошта око 240 до 360 руских рубаља.

Уколико нађете грешку у тексту, обавезно нам јавите о томе. Да бисте то урадили, једноставно означите текст са грешком и кликните Схифт + Ентер или једноставно кликните овде. Хвала вам пуно!

Хвала што сте нас обавијестили о грешци. У блиској будућности све ћемо поправити и сајт ће постати још бољи!

Препарати за лечење алергија

Фолк лекови

Претплатите се на наш невслеттер

Хвала што сте нас обавијестили о грешци. У блиској будућности све ћемо поправити и сајт ће постати још бољи!

Лек за алергије

Зиртек - антиалергијски лек. Блокатор хистаминских Х1 рецептора, конкурентни антагонист хистамина, метаболит хидроксизина. Спречава развој и олакшава ток алергијских реакција, има антипруритску и антиекудативну акцију.

Гистаминозависимуиу утиче рана фаза алергијских реакција ограничава ослобађање инфламаторних медијатора у касној фази алергијске реакције, смањује миграцију еозинофила, неутрофила и базофила, маст ћелија стабилизирајући мембране. Смањује пропусност капилара, спречава развој едема ткива, олакшава спаз глатких мишића. Елиминише реакцију коже на администрацију хистамина, специфичних алергена, а такође и на хлађење (са "хладном" уртикаријом). Смањује бронхоконстрикцију изазвану хистамином код бронхијалне астме благе токове.

Практично нема антихолинергичне и антисеротонинске акције. У терапеутским дозима, практично нема седативан ефекат.

После једне дозе цетиризину у дози од 10 мг почетка ефекат опажен након 20 минута (50% болесника) и 60 минута (95% пацијената), ефекат траје преко 24 сата. На позадини курса толеранције третман цетиризин антихистаминским акције не развија. Након престанка лечења, дејство траје до 3 дана.

Након ингестије, лек се брзо и потпуно апсорбује из дигестивног тракта. Уношење лекова храном не утиче на количину апсорпције. При узимању лека у дози од 10 мг у току 10 дана не примећује се кумулација цетиризина. Отприлике 2/3 дозе се излучује бубрезима непромењено.

  • лечење симптома годишњег и сезонског алергијског ринитиса и алергијског коњунктивитиса као што је свраб, кијање, ринореја, лакримација, хиперемија загушења;
  • сијена грозница (сијена грозница);
  • уртикарија (укључујући хроничну идиопатску уртикарију);
  • ангиоедем;
  • друге алергијске дерматозе (укључујући атопијски дерматитис), праћене сврабом и осипом.

Таблете, филмско обложене 10 мг.

Капи за оралну примену (погодан педијатријски облик лека).

Упутство за употребу и дозирање

Дрога је прописана унутра.

Одраслима и дјеци старијим од 6 година прописује се дозирање од 10 мг (1 таблета или 20 капи) на дан. Одрасли - 10 мг једном дневно; деца - 5 мг два пута дневно или 10 мг једном дневно. Понекад иницијална доза од 5 мг може бити довољна да се постигне терапеутски ефекат.

Деца узраста од 2 до 6 година се прописују 2,5 мг (5 капи) 2 пута дневно или 5 мг (10 капи) једном дневно.

Деца узраста од 1 до 2 године су прописана 2,5 мг (5 капи) до 2 пута дневно.

Деца узраста од 6 месеци до 12 месеци су прописана 2,5 мг (5 капи) једном дневно.

  • тромбоцитопенија;
  • поспаност;
  • вртоглавица;
  • главобоља;
  • агресија;
  • узбуђење;
  • депресија;
  • халуцинације;
  • несаница;
  • теак;
  • конвулзије;
  • несвестица;
  • тремор;
  • повреда смјештаја;
  • замућени вид;
  • нистагмус;
  • тахикардија;
  • ринитис;
  • фарингитис;
  • сува уста;
  • мучнина;
  • абдоминални бол;
  • дијареја;
  • узнемирени мокраћа;
  • енуресис;
  • свраб;
  • осип;
  • уртикарија;
  • ангиоедем;
  • преосјетљивост, све до развоја анафилактичког шока;
  • повећање телесне тежине;
  • умор;
  • астенија;
  • едем.
  • терминална фаза бубрежне инсуфицијенције (Алергија лекова КЦ

Занимљиви Чланци

Пробавни Алергија