Search

Лоратадин

Опис је тренутно укључен 18.09.2015

  • Латинско име: Лоратадин
  • АТКС код: Р06АКС13
  • Активни састојак: Лоратадин
  • Произвођач: Розфарм Лтд, активни састојак, Зио-Здравље, Озон Лтд, Таткхимпхармпрепарати, Синтеза (Русија), Природа продукт Европа Б.В. (Холандија), Тонира Пхарма, Хетеро Другс, Морепен Лабораториес (Индија)

Састав

Састав таблете: лоратадин (10 мг / таб.), Као и МЦЦ, кромпирни скроб, лактоза монохидрат и стеаринска киселина.

Састав сируп Активна супстанца је укључена у концентрацији од 1 мг / мл, и анхидрованог лимунска киселина, рафинисаног шећера, натријум бензоат, глицерин, пропилен гликол, хране аромат "Априцот 059", пречишћене воде.

Облик издавања

Лоратадин има два дозна облика:

  • 10 мг таблете (бр. 10 * 1 или бр. 10 * 3);
  • сируп 1 мг / мл (бочице или контејнери 50 и 100 мл).

Фармаколошка акција

Фармакодинамика и фармакокинетика

Фармакодинамика

Лоратадин је антиаллергиц ИИ генерације. Х1-блокатор хистаминског рецептора. Има дужи трајан ефекат у поређењу са лековима прве генерације. Не утиче на централни нервни систем, синоатријални чвор и стање кардиоваскуларног система, нема седативну и холинолитичку активност.

Је интегриран антипруритиц, антиекудативни и антиаллергиц активност. Смањује пропусност капиларних зидова, спречава развој едема ткива и олакшава спазу мишића.

Код пацијената који су узимали Лоратадин дуго времена, није било значајних промена у ЕКГ-у, као и промјена индекса физичких и лабораторијских студија.

Фармакокинетика

Након узимања таблете / сирупа, активна супстанца се одређује у крви након 15-20 минута. Ефекат се манифестује у року од 1-3 сата, достизање максимума после 8-12 сати након узимања сирупа / таблета, и остаје још 12-16 сати. Укупно трајање акције је 24 сата.

Везује се за протеине плазме за 97%. Карактерише га изразит метаболизам "првог проласка". Не продире у БББ, већ улази у мајчино млеко.

Скоро потпуно биотрансформисана у јетри уз учешће изоензима ЦИП3А4 и ЦИП2Д6 (ова друга показује мање активности) са формирањем деслоратадин (дескарбон етоксилоратадин), који је фармаколошки активни метаболит лоратадина.

Цсс (жељена концентрација плазме у стабилном стању) се постиже на пети дан примене препарата.

Т1 / 2 лоратадин - од 3 до 20 сати код младих и од 6,7 до 37 код старијих особа. За деслоратадин ови показатељи, односно 8,8-92 и 11-38 сати.

Код алкохолне болести јетре, фармакокинетички параметри за Лоратадин су удвостручени, док фармакокинетички профил Деслоратадине се не мења у поређењу са пацијентима са неоштећеном јетром.

Супстанца и производи његовог метаболизма се излучују у урину и фецесу.

Код пацијената са ЦРФ, фармакокинетички параметри се не мењају у поређењу са пацијентима са здравим бубрезима. Спровођење хемодијализа не мења фармакокинетички профил лека.

Индикације за употребу Лоратадина: зашто ове таблете и сируп?

Шта изазива лоратадин у таблетама?

Лоратадин таблете се користе за симптоматски третман алергијске болести. Лијек је ефикасан алергијски ринитис (током целе године или сезонске), уртикарија (акутна или хронична), алергијски коњунктивитис, алергије на угризе од инсеката, Квинков едем, псеудоалергичне реакције на хистаминолибраторима, хронични екцем, контактни дерматитис.

Индикације за употребу Лоратадина у облику сирупа

Сируп је намењен за употребу у педијатријској пракси. Конкретно, користи се за лечење деце од 24 месеца до 12 година са тежином до 30 кг.

Лек брзо и ефикасно смањује симптоме ХИЦ-а (хронична идиопатска уртикарија), алергијски ринитис (укључујући "сенку грозницу"), алергијски коњунктивитис, алергијски срби дерматозе (у комбинацији са другим лековима), као и изазвано ослобађањем хистамин псеудоалергичне реакције и реакције на угризе инсеката.

Контраиндикације

  • нетолеранција за компоненте таблета / сирупа;
  • трудноћа;
  • лактација;
  • старост до 2 године.

За дјецу тежине мање од 30 кг, преферирани облик дозирања је сируп.

Са опрезом, Лоратадин се користи код пацијената са тешке болести јетре.

Нежељени ефекти

Непожељни појави на позадини употребе дроге се развијају са истом фреквенцијом као код примене плацеба.

Најчешћи нежељени ефекти манифестују се као:

  • главобоља;
  • поспаност;
  • вртоглавица;
  • умор;
  • сува уста;
  • алергијски осип;
  • палпитација;
  • тахикардија;
  • мучнина и / или повраћање;
  • гастритис;
  • повећан апетит;
  • патолошке промене у функцији јетре;
  • алопеција;
  • реакције преосјетљивости (укључујући анафилаксија).

Деца узраста од 24 месеца до 12 година након узимања сирупа / таблета показала су нервозу, агитацију, главобољу, замор.

Упутства за употребу Лоратадина

Лоратадин таблете: упутство за употребу

Пацијентима старијим од 12 година се прописују лекови у дози од 10 мг / дан.

Пацијенти са поремећена функција јетре Третман треба започети са 10 мг дневно. у току дана или од 5 мг / дан. дневно.

Када бубрежна инсуфицијенција, као и старије особе, лек се користи у стандардном режиму. Нема потребе за подешавањем дозе.

Исте препоруке такође су дате у упутствима за употребу Лоратадина Тева, Лоратадин-Стома, Лоратадина-Верте и Лоратадина-Стаде. Једине разлике су старосне границе за лекове произведене од Тева Пхармацеутицал Индустриес и СТАДА. Нису прописани за дјецу млађу од 3 године.

Трајање курса одређује лекар у зависности од конкретне клиничке ситуације.

Са јаком манифестацијом алергије као додатак Лоратадину, другим лековима (на примјер, кортикостероидна маст или кортикостероидне капи, имуностимуланси, дезинфекциона средства и тако даље).

Упутства за сируп

Пацијентима старијим од 12 година је прописано да узимају лек 1 дан / дан. две кашичице по пријему (10 мг). Пацијенти са дисфункција јетре Наведена доза треба узети сваки други дан.

Упутства за употребу код дјеце табличне форме препарата.

Деца преко 12 месеци пилуле од аалергије именују само ако њихова телесна тежина прелази 30 кг. Оптимална доза за децу је 5 мг / дан.

Упутство за сируп за дјецу

Деца старија од 24 месеци, под условом да њихова телесна тежина око 30 кг, даје две кашичице, и деца чија је тежина мања од 30 кг - једну кашичицу сирупа дневно.

Трајање курса је обично од 5 до 10 дана.

Прекомерна доза

Прекомерно знојење повећава учесталост развоја антихолинергични симптоми: главобоља, тахикардија, поспаност.

У случају превеликог пацијента, пацијенту се приказује желудачна лаваге, апликација Ентеросорбентс, подршка и симптоматска терапија.

Интеракција

Истовремена примена са Кетоконазол, Еритромицин изазива повећање концентрације Лоратадина у плазми, што се, међутим, не појављује клинички, укључујући ЕКГ. Ефекат је узрокован поремећајем метаболизма лека, вероватно због супресије активности изоензима ЦИП3А4 цитокрома П-450 система од стране ових средстава.

Повећање концентрације лоратадина у плазми може такође бити олакшано истовременом употребом таблета / сирупа са инхибиторима протеаза (Ритонавир, Ампренавир, Нелфинавир).

Вероватноћа развоја није искључена дозација зависна седација уз истовремену примену лека са другим блокаторима хистаминских рецептора типа Х1, агониста опиоидних рецептора, бензодиазепини, трициклични антидепресиви, антипсихотици, хипнотици и седативи.

Услови продаје

Услови складиштења

Чувати ван домашаја деце на температурама испод 25 ° Ц.

Датум истека

Посебна упутства

Лоратадин може у неким случајевима провоцирати дозација зависна седација.

Лек има (или не утиче значајно) способност вожње возила или других механизама. Међутим, пацијент треба информисати да је један од могућих нежељених ефеката лоратадина поспаност.

Ако је потребно провести тест коже алергени Лијек се треба повући најмање 7 дана пре испитивања.

Састав таблета садржи лактозу, због чега је контраиндикована да се прописује људима са ретким облицима нетолеранција за галактозу, Лактазни недостатак или синдром поремећаја апсорпције глукозе / галактозе.

Када се сируп дати пацијентима са дијабетес мелитус потребно је узети у обзир да је пречишћавање шећера укључено у његов састав.

Аналоги Лоратадина

Аналоги Лоратадина у композицији (синоними): Лоратадин-Тева, Лоратадин-Верте, Лоратадин Стома, Лоратадин Стаде, Лоратадин-ОБЛ, Алерприв, Цлаллергине, Цларготил, Цлариценс, Цларидол, Цларитин, Кларифер, Цларотадине, Ломилан, Ломилан Соло, ЛораГекал, Лотхарин, Еролин.

Слични лекови са сличним механизмом деловања: Алергије, Диазолин, Димебон, Динок, Кетотифен, Налориус, Перитол, Телфаст, Фенкарол, Ериус, Деслоратадине.

Што је боље - Лоратадин или Цларитин?

Главна компонента Цларитин је лоратадин (супстанца је садржана у таблетама и сирупу у истој концентрацији као у Лоратадину).

Као фармацеутски еквивалентни, препарати су значајно различити у цени. Сцхеринг-Плоугх произведен од стране Цларитин је ред великог пораста од њене руске колеге.

Лоратадин и Деслоратадин, разлике

Деслоратадине је примарни метаболит Лоратадина, али припада трећој генерацији антихистаминике.

Главна разлика између њих и њихових претходника је у томе што не могу утицати на КТ интервал.

Припреме друге генерације могу блокирати калијумове канале срчаног мишића, који су повезани са развојем аритмије и продужење КТ интервала. Већа вероватноћа овог нежељеног ефекта је повећана:

  • када се комбинује Лоратадин макролиди, антимикотици, антидепресиви;
  • када користите лек с соком грејпфрута;
  • код пацијената са тешка хепатична дисфункција.

Упоредна студија Лоратадина и Деслоратадине (у упоредивим дозама) нису показале разлике између показатеља њихове токсичности (и квантитативне и квалитативне).

Што је боље: Цетиризине или Лоратадине?

Цетиризине Је антихистамин друга генерација, високо селективни антагонист периферних хистаминских рецептора типа Х1. Заједничка својства за све лекове друге генерације су:

  • брзи утицај ефекта;
  • минимални израз холинолитик и седативни ефекти када се користи у терапијским дозама;
  • трајање акције;
  • недостатак тахифилаксија на основу дугорочне употребе.

Лек карактерише способност продора у кожу, чиме се ефикасно елиминише кутане манифестације алергије.

Током постмаркетинг истраживања у контексту употребе супстанце цетиризин забележени су ретки али потенцијално озбиљни нежељени ефекти: хемолитичка анемија, анафилаксија, агресивна реакција, холестаза, халуцинације, гломерулонефритис, суицидне тенденције и самоубиство, хепатитис, тешка хипотензија, орофациал дискинезија, рођење мртвог фетуса, тромбоцитопенија.

Цетрин или Лоратадин - што је боље?

Цетрин Је скупљи аналог Цетиризине. Његова основица је иста активна супстанца - цетиризин. Лијек је пожељан за купање кутане манифестације алергије.

Лоратадин и алкохол

Лек не потенцира депресивни ефекат алкохола на централни нервни систем.

Лоратадин у трудноћи и лактацији

Подаци о употреби лека током трудноће су веома мали. Студије на животињама нису откриле опасност од репродуктивне токсичности. Ипак, произвођач препоручује избјегавање употребе лијека код трудница.

Физикално-хемијски подаци указују на то да се активна супстанца лек и његови метаболити излучују у мајчино млеко. С обзиром да у овом погледу потенцијални ризици за дијете не могу бити искључени, Лоратадин се не препоручује за дојење.

Коментари Лоратадин

Лоратадин је један од најпопуларнијих лекова алергије међу лековима друге генерације. Оно показује антихистаминским активност значајно већи у поређењу са неким аналоге да због веће чврстоће везивања периферне типу Х1-рецептора.

Коментар лекара потврђује чињеницу да је Лоратадин лишен седативни ефекат, не повећава ефекат етанол, не поседује кардиотоксично дејство, скоро не дјелује са другим лековима и није заразна.

Према пацијентима, сирупа и пилула за алергије Лоратадин је ефикасан и приступачан лек који делује дуго и веома нежно. Поред тога, погодно је узети (и за одрасле и за малу децу).

Требало би напоменути да критике Лоратадине Тева практично се не разликују од критике о јефтинијим руским препаратима који се производе под истим трговачким називом.

Колико кошта Лоратадин?

Цена Лоратадина зависи од тога која је компанија производила овај лек. Тако, на пример, цена Лоратадина у таблетама од ЈСЦ "Таткхимпхармпрепарати" износи 27-35 рубаља. за паковање број 10 и 7 таблета Лоратадина-Тева могу се купити у просеку за 150 рубаља. Цена сирупа је 125-150 рубаља.

Цена Лоратадина в Украине с 5.8 УАХ. Толико се производи у Кхаркову Лоратадину Стоми. Цена лекова фармацеутске фирме "Дарнитса" је нешто виша - око 9-11 УАХ. Просечна цена сирупа је 28 ЗАР.

Лоратадин није доступан у облику масти, али у апотекама се може наћи мастна маст "Гриппферон са лоратадином. " Лек се користи за лечење инфлуенце и АРВИ, укључујући и код пацијената са алергијским ринитисом. Можете га купити у просеку за 200 рубаља.

Лоратадин таблете - упутства за употребу, која помаже, цене, аналоги

Лоратадине (ЛОРАТАДИНЕ) - овај лек је један од најчешће прописана за алергије, олакшавање или ублажавање симптома. Спада у групу антиалергијских, антихистаминских лекова. Ефективна лек за различите типове алергије: поленске грознице, сезонског алергијског рхиноцоњунцтивитис, дерматитис, уртикарија, ангиоедем, екцеми. Тренутно доступни у три дозне форме, ово су регуларне и шумеће таблете, сируп (суспензија).

Састав и облик ослобађања

Лијек има могућност блокирања хистаминских рецептора Х1. Ови рецептори су одговорни за појав симптома алергија. Налазе се у глатким мишићима, у централном нервном систему и у судовима. Лоратадин прилично ефикасно помаже да се избори са алергијским осипом на кожи тела, као и са јаким сврабом.

  • Смањује изглед свраба, формирање ексудата и других алергијских реакција.
  • Постоји изражен спазмолитички ефекат у односу на глатка мишићна влакна.
  • Није дозвољено развијање едема, могућност хемијског продирања кроз једнослојно ткиво капилара смањује се.

Анти-алергијски, антипруритски и антиекудативни ефекти лоратадина јављају се у року од 30-60 минута након примене, а максимални ефекат лека се примећује након 4-12 сати и опстане 24-48 сати.

У зависности од облика ослобађања, активне супстанце се додају различитим помоћним компонентама, оне не утичу на терапеутски ефекат.

Шта помаже Лоратадину?

Лек ствара дуги терапеутски ефекат, показујући антипруритске и антиекудативе особине. Лоратадин добро помаже у алергијама, олакшава грчеве и оток.

Лек помаже код следећих болести и симптома:

  • Алергијски ринитис (сезонски и цјелодневни циклус),
  • коњунктивитис,
  • поллиноза,
  • уртикарија (укључујући хроничну идиопатску),
  • ангиоедем,
  • свраб дерматоза,
  • псеудоалергичне реакције узроковане ослобађањем хистамина,
  • алергијске реакције на угризе инсеката.

Упутства за употребу

Лоратадин је често на листи лекова на рецепт када се открију алергијске реакције. Ефекат лека на тело је сложен. Смањује ниво хистамина у крви, слаби манифестацију симптома алергије. Лоратадин се може узимати у облику уобичајених и шумећих таблета, као иу облику сирупа.

  • Узима се усмено пре оброка. Одраслим пацијентима и дјеци од 12 година старости прописана је једна таблета (10 мг) или 2 тсп. сируп дневно. Трајање курса је обично 10-15 дана.
  • Деца од 2 до 12 година са телесном тежином мањом од 30 кг - 5 мг 1 пут / дан.

У неким случајевима, трајање терапије за одрасле и дјецу Лоратадин се поставља појединачно и може трајати од 1 до 28 дана.

Након узимања таблете / сирупа, активна супстанца се одређује у крви након 15-20 минута. Ефекат се манифестује у року од 1-3 сата, достизање максимума после 8-12 сати након узимања сирупа / таблета, и остаје још 12-16 сати. Укупно трајање акције је 24 сата.

Током пријема, лоратадин, као и било које друге антихистаминика, препоручује се да се у потпуности елиминишу употребу алкохола или смањити његову употребу на минимум. У овом случају, учесталост различитих нежељених ефеката бит ће изузетно ниска, а терапеутски ефекат лека ће бити што је више могуће.

Током периода лечења, треба водити рачуна о вожњи возила и ангажовању у другим потенцијално опасним активностима које захтевају повећану концентрацију и брзину психомоторних реакција.

Могу ли је узети у току трудноће?

Лоратадин је контраиндикована за жене током трудноће и дојења.

Контраиндикације

  • Потребно је смањење дозирања истовремене примене Лоратадина са Еритромицином (кетоконазол).
  • Лоратадин захтева пажљиву примену уз медицинску контролу код болести бубрега и јетре.
  • Тешка хепатична патологија не дозвољава пријем Лоратадина.
  • Лек се отказује, ако након пријема открије појединачна нетолеранција према његовим компонентама.
  • Деца до 2 године живота, дозирање је прописано од стране педијатра у облику сирупа.
  • Лоратадин није прописан женама током периода гестације или током дојења.

Посебна упутства

У упутству Лоратадину примећује се да је ако је јетра сломљено, почетна доза лека је смањена на 5 мг дневно због ризика од повреде чишћења активне супстанце лека.

Употреба лоратадина не може у потпуности искључити развој напада, нарочито код предиспонираних пацијената. Пацијенти са оштећеном функцијом бубрега или јетре захтевају корекцију режима дозирања.

Лијек треба прекинути најмање 8 дана пре алергијског теста коже.

У неким случајевима, Лоратадин може изазвати седативни ефекат зависно од дозе.

Нежељени ефекти за тело

Најчешће, узрок нежељених ефеката је прекомјерна осјетљивост на састојке. Брзо нестају након престанка лечења. Њихов изглед је повезан са реакцијом на производе метаболизма лекова, који продиру у ткива тела.

Могући нежељени ефекти од узимања Лоратадина:

  1. Кардиоваскуларни систем: ретко - тахикардија;
  2. Нервни систем: ретко - главобоља, умор, код деце - узбуђење;
  3. Дигестивни систем: ретко - мучнина, суха уста, гастритис, повраћање; у неким случајевима - функционални поремећаји јетре;
  4. Алергијске реакције: ретко - кожни осип; у изолованим случајевима - анафилактичке реакције;
  5. Дерматолошке реакције: у неким случајевима - алопеција.

Иако је лоратадин лек против алергија, са повећаном индивидуалном осетљивошћу на компоненте лека, постојеће алергијске болести могу настати или погоршати.

Прекомерна доза

Прекомерно дозирање долази када узимате повећану дозу лека. Симптоми предозирања су исти за таблете и сируп, то су:

  • Изражена поспаност и све већа слабост;
  • Тахикардија;
  • Тешки бол у глави.

У случају превеликог пацијента, пацијенту се приказује желудачна лаважа, употреба ентеросорбената, одржавање и симптоматска терапија.

Интеракција са другим лековима

Комбинујте овај лек са другим лековима и антибиотика прати препоруке лекара, јер је понекад слабљење деловања једног или свих лекова, уколико се метаболишу истим системом ензима.

Упутства указују да:

  • еритромицин, циметидин, кетоконазол лоратадин повећа концентрацију у плазми, без изазивања клиничких симптома и без утицаја на ЕКГ.
  • Индуктора микрозомалног оксидација (фенитоин, етанол (алкохол), барбитурати, зиксорин, рифампицин, фенилбутазон, трициклични антидепресиви) смањују ефикасност лоратадин.

Рок употребе таблета

Лек се издаје у апотекарској мрежи без рецепта. Лоратадин треба чувати на сувом месту на температури ваздуха нижу од +25 ° Ц. Држите се даље од дјеце. Рок употребе - 3 године.

Аналоги

Међу аналогама Лоратадина разликују се 2 групе аналогних препарата:

  • Аналоги за активну супстанцу. Укупно 8 аналога: Цларитин, Еролин, Алерприв, итд.
  • Аналоги на физиолошком ефекту (Диазолин, Перитол, Деслоратадин, итд.).

Цене у апотекама

Можете купити лоратадин скоро у било којој апотеци. Таблете ће бити најјефтиније, док је најскупљи облик ослобађања сируп.

  • таблете - од 60-80 рубаља;
  • сируп - од 100-200 рубаља.

Сви облици дозе су за оралну употребу.

Да ли се Лоратадин може дати деци?

Многе мајке су суочене са проблемом алергије у свом детету. Различити симптоми могу се појавити чак и на наизглед безопасним стварима: воће, мекане играчке, цвеће. У многим случајевима, непожељно абнормалности је елиминисан од стране антихистамине лоратадин: деца дати овај лек до 3 године старости, савршено носи са знацима алергије код одраслих је.

Ограничења пријема по годинама

Због чињенице да у изради ове студије о наркотици нису обављене труднице, жене које су болесне и мала деца, произвођач не препоручује употребу лека "Лоратадин" за децу млађу од три године живота. Ипак, многи педијатри уводе овај лек у схему њиховог лечења. Дакле, у којој доби деца могу добити Лоратадин?

Ефекат овог лека на тело деце старости од 1-2 године са једном дозом од 2,5 мг главне активне супстанце се не разликује од фармакокинетичких карактеристика код више одраслих пацијената. Због тога, ако дете нема личну нетрпељивост неких компоненти лоратадин, које уз адекватну припрему избора неће имати негативне ефекте на бебу.

Активна супстанца

Главни елемент лека, који има директан антихистамински ефекат - лоратадин. Захваљујуци му је медицински производ добио своје име. Лоратадин се успоставља као ефикасна анти-алергена супстанца, због чега многи лекари препоручују употребу Лоратадина за децу и одрасле особе.

Свака формулација таблета садржи 10 мг основног елемента дроге (Лоратадине) и помоћних компоненти, лактозе, пропилен гликол, глицерол, лимунска киселина, раствор сорбитола, метил парахидроксибензоат и пречишћеном водом. У зависности од произвођача, састав Лоратадина за децу може се мало разликовати, али главна компонента ће увек бити иста.

Када су именовани

Лоратадин има анти-алергенски ефекат. Уклања главне знаке алергије након 30 минута након ингестије и активира се током дана. Не узрокује зависност и зависност. Антихистамин се препоручује за алергијске реакције у облику:

  • едема;
  • црвене мрље;
  • свраб;
  • алергијски ринитис, дерматитис и коњунктивитис;
  • упала мукозних мембрана;
  • свраб и отеклина са угриза инсеката.

Често се лек препоручује као лек који искључује појаву алергије на лекове, па се Лоратадин детету може дати пре вакцинације.

Како то ради

Активна супстанца препарата локализује Х1-хистаминске рецепторе. Чува хистамин и леукотриен у ткивима. Блокира грчеве глатких мишића, смањује проводљивост капиларних зидова и спречава појаву едема. Не утиче на нервни систем. Не узрокује зависност.

Апсорбован у ГИТ систему. Комплетна засићеност крвне плазме се јавља у 60-120 минута, а оптимална ефикасност лека се јавља 6-8 сати после употребе. Храна која је присутна у желуцу може нешто да заустави апсорпцију активне супстанце. Излази бубрезима и жучним каналима након 20-24 сата.

Облик издавања

Лоратадин је лек који производе многе фармаколошке компаније. Састав препарата може бити мало другачији, међутим, сви такви производи имају једну активну супстанцу.

У апотекама деца Лоратадина могу се купити у различитим форматима:

  • Таблете. Они су округле пилуле, беле, без мириса, са ризиком. Обично пакирани у бластерс са појединачним ћелијама. У сваком таквом пакету има 10 комада;
  • Сирупи. Светло жута течност, док је бистра и благо густа. Има угодно воће и јагодичасту арому и слатки укус. Сируп Лоратадин за децу је доступан у различитим бочицама - 50, 100 или 120 мл. Сваку бочицу прати објашњење које садржи информације о припреми и начину коришћења, мерну кашику или стакло, са којим се одређује прописана доза Лоратадина. За децу ране године припрема у овом облику је много погоднија.
  • Шумеће, брзо растворљиве таблете. Лек се производи у пластичним цевима, од којих сваки има 10 великих пилула.

Како се пријавити

Деца и одрасли могу се прописивати у облику редовних или растворљивих пилула, као иу облику сирупа.

Дозирање таблета Лоратадин:

  • за адолесценте од 12 година и одрасле - 1 таблета (10 мг) дневно;
  • деца узраста од 2 до 12 година, са телесном тежином више од 30 кг - 1 таблета (10 мг) 1 пут дневно;
  • деца од 2 до 12 година, са телесном тежином мање од 30 кг - 1/2 таблете (5 мг) дневно;
  • деца од 1 до 2 године од 1/4 таблете (0,25 мг) дневно.

Ток пријема и дозирања Лоратадина деци одабире појединачно лекар, у просјеку од 10 до 15 дана. У неким случајевима, лек може бити у интервалу од 1 до 28 дана.

Контраиндикације и мјере опреза

Не узимајте Лоратадин код деце која имају повећану подложност одређеним компонентама лека. О контраиндикацијама антихистамина током трудноће и лактације, као и код деце испод 1 године података. Због тога се Лоратадин за дјецу и труднице препоручује у случајевима када очекивани резултат превазилази могуће негативне манифестације.

Код тешке патологије бубрега и јетре, дозирање Лоратадин таблета треба смањити.

Да би се изоставили непоуздани резултати приликом обављања дијагностичких тестова или провокативних узорака, лек треба повући најкасније 2 дана пре студирања.

Прекомерна доза

Ако у процесу пријема дозу лоратадине постављен педијатра, биће повећана, то може довести до неуролошких и покрета поремећаја, поспаност, главобоља. Ако се у дозама детектује грешка, неопходно је изазвати повраћени рефлекс и дати дјетету сорбент. Ако се стање погорша, позовите хитну помоћ.

Распон цена

Лек Лоратадин је лек за куповину од кога неће бити тражено рецепт, тако да се сваки облик антихистамина слободно купује у апотеци. Ипак, цена овог лекова може значајно да варира. Малопродајна вредност Лоратадина директно зависи од облика лека, његове количине и произвођача који га је издао. Тако, на пример, Лоратадин за децу, коју је направила украјинска фармаколошка компанија "Стома", коштаће око 30 рубаља за 10 таблета. Цена 1 блистера таблета Лоратадин Тева (7 комада), објављена у Израелу, износиће око 130 рубаља. Истовремено, цена флаше сирупа за дјецу из руске компаније Акрихин може се разликовати у цијени од 120 до 150 рублеј.

Чување лека

Било који облик Лоратадина за дјецу чува се на сухом, хладном, тамном и неприступачном мјесту за бебе. Код различитих произвођача, рок употребе лекова може се значајно разликовати, па је неопходно пажљиво пратити датуме истека лекова који су доступни у кабинету за кућну медицину. Немојте давати стару или истекао Лоратадин дјетету.

Пронашли сте грешку? Изаберите је и притисните Цтрл + Ентер

Лоратадин за децу

Лоратадин за децу користи се за манифестације сезонске поллинозе. Користи се као класични антагонист рецептора хистамина. Блокирање пријема хистамина ослобођених од базофила зауставља алергијске реакције. Ефективно против свраб, кошница, ринитис, коњунктивитис, алергијски бронхитис. Као што наводи инструкција, активна супстанца је нерастворни бели прах који садржи таблете и сируп.

Индикације за употребу

Таблете и сируп Лоратадин, како наводи инструкција, могу се користити када:

  • Сезонска и цјелодневна акутна сјена грозница;
  • Атопијски коњунктивитис;
  • Хронични ринитис, назофарингитис и фарингитис;
  • Астма алергијске природе;
  • Атопијски дерматитис;
  • Контакт дерматитис;
  • Свраб коже и слузок назофаринкс;
  • Хивес;
  • Алергије, неодређена етимологија.

Поллиноза

Поллиноза се може сматрати штрајком 21. века. Према ВХО-у, у поређењу са 20. веком, учесталост алергијских реакција, манифестованих у зависности од сезоне, била је неколико пута већа. Симптоми поллинозе укључују запаљење слузоког назофаринкса, ока, грла, прурита и уртикарије.

Алергија је последица пада на мукозне алергене, на које базофили тела имају негативну реакцију.

Басофили су ћелије људског имунолошког система, које се налазе у готово било ком ткиву. Последица реакције је ослобађање хистамина - "запаљеног хормона". Ћелија га снима својим хистаминским рецепторима, који преносе сигнал о почетку упале.

Као резултат, ћелија набрекне, повећава величину и ослобађа течност у интерцелуларну матрицу. Појављено подручје набрекне, појављује се црвенило. Нервни рецептори су узбуђени, има свраба. Све ово доводи до општих симптома алергије. У акутним случајевима, ткива могу повећати десетине пута. Зависно од локације лезије, стање може бити потпуно другачије.

Коњунктивитис се јавља када алерген улази у око. Повећава сузу очију, постоји свраб. Отечене капке и ткива близу очију. Због сталног кидања, могуће је привремено оштећење вида. Ринитис је алергијска реакција назалне слузнице и носног зглоба на инхалацију алергена. Слуз је додијељен, носа се исцрпљује.

Могуће је преклапати начине носа да је део заштићен од алергена, спречавајући да се алергени даље крећу у тело.

Коњунктивитис и ринитис су најчешћи знаци сезонских алергија, који се развијају као одговор на полен из биљака током цветања.

Дерматитис

Дерматитис може бити манифестација не само сезонске, већ и трајне. Она се манифестује у облику црвенила и пилинга коже. Ово је реакција на храну, медицину или животињску косу. Фарингитис се може манифестовати и од хране или животињске длаке. Његова анатомска суштина састоји се у сужењу фарингеалних зуба, што може довести до кашља, губитка гласа и чак до Куинцкеовог едема.

Астма

Астма је последица постизања алергена у бронхије плућа. Ћелије бронхијалног дилатације заузимају све слободне просторе, не дозвољавајући особи да издахне. У одсуству примарног астматичног бронха, алергијска реакција неће довести до потпуног прекида дисања, али може озбиљно ометати дисање, изазвати пискање и кашаљ.

Уртикарија је такође одговор на алергене. Изражава се у црвенилу коже, која изгледа као "угриз" коприве. Појавити се на леђима, грудима, рукама, боковима.

Непрекидно спотови праћени су сврабом, болом, осећањем "пуноћа" испод коже и повећаном температуром тачака.

Алергија се такође дешава и није успостављена - алерген може настати ситуативно. Можда су можда хемијска, ухваћена у окружењу детета или купили цвет. Ако је немогуће утврдити узрок алергена, препоручује се помоћна терапија.

Облици припреме

Са Лоратадином, доступни су и сируп и таблете. Оба облика имају исти ефекат, јер ако дијете нема контраиндикације за лек, можете започети узимање. Покушајте да не користите само-лекове, ау случају алергија примените лек само након именовања лекара и само у случајевима када инструкција каже.

Таблете садрже 10 милиграма активног састојка - лоратадин, као и помоћне супстанце - лактоза монохидрат, скроб, микроцелулозни кристал и стеаринска киселина. Лактоза и скроб представљају велику масу шкољке и лекова. Целулоза помаже у апсорпцији лека у танком цреву, а стеаринска киселина нормализује варење и асимилацију лека.

Таблете су доступне у облику блистара по 10 таблета у свакој. Пакети садрже 1 или 3 блистера.

Сируп садржи 1 милиграм лоратадина по милилитру лека, као и помоћне супстанце пропилен гликол, натријум бензоат, лимунска киселина, сорбитол са храном, етил алкохол и додатак за укус.

Будите пажљиви у вези са присуством етилног алкохола у овом случају, јер је могућа додатна алергијска реакција у телу детета.

Дозирање

Сируп лоратадин се може узети од две године. Израчунавање дозе долази из телесне тежине. Комплетан са сирупом је мерна кашика за 5 милилитара лека. Деца од једне године до 6 година, са телесном тежином мање од 30 килограма вредне давања 1 кашика једном дневно. Дјеца од 6 година и више, са телесном тежином од 30 килограма и више, дају 2 мјерне кашике лијека 1 пут дневно.

Таблете лоратадин треба узимати најмање 1 сат пре оброка. Дозирање се такође израчунава на основу старости и телесне тежине. Деца између једне године и 12 година, тежине до 30 килограма, треба да добију половину таблете или 5 милиграма супстанце дневно, маса више од 30 килограма - 1 таблета дневно. У овом случају, понекад се препоручује да се присуствује лекарима да поделе садржај супстанце у две до три дозе.

За децу преко 12 година препоручује се узимање једне таблете дневно.

Максимална дозвољена и контролисана доза дневно за сируп и таблете је 10 милиграма. Ако немате прилику да се консултујете са доктором, почните са ове дозе и покушајте да је не премашите у сваком случају.

Нежељени ефекти

Према клиничким испитивањима, таблете позитивно толеришу деца и одрасли. Најчешћа манифестација нежељених ефеката повезана је са слабом толеранцијом лека.

  • Расх;
  • Утјешеност;
  • Повећана поспаност;
  • Алергијске реакције - свраб, едем, кошница;
  • Смањење дневне диурезе.

Ако се ови симптоми манифестују, зауставите узимање лекова и консултујте лекара.

Контраиндикације

Главна контраиндикација за докторе сирупа и лекова указује на отказ бубрега. Антихистаминици смањују количину излаза урина, која у овој патологији већ није висока, што може довести до повећане интоксикације тијела и озбиљних клиничких последица.

Поред тога, контраиндикације укључују:

  • Преосетљивост на лоратадин;
  • Нетолеранција лактазе;
  • Алергијске реакције на компоненте.

Са повећаном осетљивошћу, утицај лека може бити побољшан. Повећава поспаност, лошији излаз урина. У овом случају, вриједи покушати још један сличан антихистамински лек који не садржи ову биолошки активну супстанцу.

Нетолеранција лактозе је контраиндикација за узимање таблетне форме. Одсуство лактазе, ензима који катализује разградњу лактозе, узрокује надувавање, проблеме са столицама и, у екстремним случајевима, повраћање. Упркос "непомичности" ових нежељених ефеката, требате престати узимати таблете и пребацивати се на другу дрогу или сируп.

Алергија је могућа не само на лоратадину већ на помоћним компонентама. У вези са ширењем алергије у маси, вреди пажљиво пратити манифестацију одговора дјететовог тела на лек. Свраб, кошница, у неким случајевима - ринитис и коњунктивитис.

У случају акутних алергија на лек, повећава се шанса за анаеротични едем - Куинцкеов едем.

Квинчев едем се сматра акутним алергијским стањем, што угрожава живот детета. У овом случају, потребно је хитно да одете до хитне помоћи и не одложите лијечење.

Лијек је латентан за превелико дозирање, а изнад дневне дозе од 10 мг лијека, нежељени ефекат лечења - поспаност - повећава се. Као мера лечења, дете се повраћало и добило фино подељени активни угаљ. Превелико издвајање до коми није документовано.

Аналог - Супрастин

Лоратадин и Супрастин се често упоређују. Таблете Супрастин имају сличан ефекат, инструкција за оба лека не препоручује да их узмете на годину дана. Међутим, Супрастин има специфичнију примјену и теже последице предозирања, па је у овом случају могуће поклонити Лоратадину.

Када одлучите да узмете Супрастин сируп или Лоратадин, пријавите се да инструкција не пружа свеобухватне информације.

Супрастинум се може прихватити само код спровођења алергијског теста на препарату, као код деце око годину дана могућа нежељена реакција на Супрастинум.

Цена Супрастина је већа од цене Лоратадина, међутим, пре него што пацијентима дају до годину дана, треба се обратити лекару.

У просјеку, за пакет од 10 таблета датићете од 20 до 60 рубаља. Ово је изузетно ниска цена антихистаминских препарата и даје му само додатну предност у односу на друге антихистаминике - супрастин или кетотифен. Цена сирупа варира од 120 до 130 рубаља. Лоратадин је доступан у апотекама и не захтева рецепт за куповину.

Пре него што преписујете лек, увек консултујте педијатра. Симптоми алергије не указују на манифестацију сезонске поллинозе, али могу сигнализирати и друге болести. Користите само-лекове само као последње средство, јер можете дијете довести до озбиљних болести повезаних са његовим карактеристикама, као што су употреба и доза.

Лоратадиново дете

Многи родитељи суочавају се са алергијском реакцијом детета. Може се развити као одговор на инхалацију полен биљке, узимање било ког лијека, конзумирање хране, употребу детерџента или из других разлога. У борби против отока, осипа, кашља, боли грла и других симптома алергије, најчешће се користе антихистаминици. Један од њих је Лоратадин. Ако је именован за дијете, родитељи би требали знати како дјелује на дјечје тијело и колико је исправно прихваћено.

Облик издавања

Лоратадин производи мноштво фармаколошких компанија и у свом имену може бити префикс који означава произвођача. На пример, лоратадин Тева покреће израелска компанија Тева, Лорадатин-Акрикхин је производ руског хемијско-фармацеутске фабрике Акрикхин и лоратадин, Хемофарма произведене у Србија Немофарм забринутост. У овом случају, сви такви лекови имају исту активну супстанцу, исте индикације, могуће нежељене ефекте и контраиндикације.

У апотекама Лоратадин представља:

  • Сируп. То је светло жуто, слатко по укусу, са провидним, густим раствором са воћним мирисом. Запремина сирупа у једној бочици може бити 50, 100 или 120 мл. Стакло или мјерна кашика је причвршћена за бочицу како би се тачно мјерила слатка лијека у дози коју је прописао лекар.
  • Таблете. Обично су то мале округле таблете беле боје, које имају ризик. Најчешће су доступни у пакету од 10 комада, али једна кутија може садржати од 7 до 90 таблета.
  • Шумеће таблете. У овој форми се производи Лоратадин-Хемофарм. Такве таблете се продају у пластичним цевима од 10 комада, ау једној кутији налазе се 1-2 цеви.

Састав

Сви облици лекова садрже исту активну супстанцу, која се такође зове лоратадин. У 5 мл сирупа представља се дозом од 5 мг, а једна таблета садржи 10 мг. Садржај лоратадина у једној шупљој таблети такође је 10 мг.

Састав сирупа поред активног састојка укључује лимунску киселину, пропилен гликол, воду, укус, етанол, натријум бензоат, глицерин и друге супстанце. Лоратадинске таблете додатно садрже микрокристалну целулозу, калцијум стеарат, кукурузни скроб, лактозу монохидрат и остале компоненте које обезбеђују такав лек са чврстом формом.

Помоћних састојака таблете од којих чине газирани напитак, су лактоза, лимунска киселина, натријум карбонат и бикарбонат, и макрогол 6000, повидон, силицијум диоксид (колоидно) и полисорбат 80. Због таквих једињења лекова има свој облик, и даље у цеви, али брзо се раствара у води.

Принцип рада

Лоратадин блокира Х1 рецепторе који су осетљиви на хистамин, што спречава да се из масажних ћелија спусти на ово биолошки активно једињење и друге супстанце. Ова акција спречава развој алергијске реакције или ублажава симптоме алергије, ако се већ појављују. Пријем Лоратадина смањује тежину свраба, а такође има антиекудативни ефекат и смањује пропустљивост малих судова, због чега се алергијски едем смањује. Поред тога, лек има могућност да опусти гладке мишиће грчева.

Почетак терапијског ефекта Лоратадина може се приметити у року од пола сата након примјене. Максимални ефекат се развија на 8-12 сати након примене и траје до 24 сата. Такав дугорочни ефекат на тело повезан је са формирањем у процесу метаболичких промена Лоратадинске субстанце која се зове деслоратадин, која такође има антихистаминску активност. Истовремено, лек не пролази кроз крвно-мозгу баријеру, стога не може утицати на централни нервни систем и изазвати зависност.

Индикације

Лоратадин се може доделити дјетету:

  • са алергијским ринитисом;
  • са сененим грозницом;
  • са едемом Куинцке;
  • са кошницама;
  • са алергијском реакцијом на угриз инсеката;
  • са запаљењем коже, која се манифестује сврабом, а такође и са варикулама;
  • са акутним коњунктивитисом;
  • са атопијским дерматитисом;
  • са лажним алергијским реакцијама.

Осим тога, лек је често прописан за аденоидитис, фарингитис, назофарингитис и сличне болести, како би се смањило отицање слузнице.

У којим годинама је дозвољено узимање?

Лорадатин није прописан за дјецу млађу од 2 године. Дијете старије од 2 године може се дати било која опција лијека. У овом случају, не постоје проблеми у гутању чврстих лекова, он може дати и таблетирати производа за лечење мале деце до 6 година је згодније течном облику (сируп), али ако дете млађе (за 4 или 5 година).

Контраиндикације

Лоратадин не треба давати не само у доби мање од 2 године, већ и са нетолеранцијом за било коју од компоненти изабраног облика лека. Не постоје друге контраиндикације за децу са лековима, а одрасле особе нису прописане током лактемије и током трудноће.

Нежељени ефекти

Улаз лоратадин може изазвати губитак апетита, промене у столици, нервни узбуђење, сува уста, мучнину, поспаност, знојење, кошнице, главобоље и друге негативне симптоме. Ако се појаве, лек се одмах откаже.

Упутство за употребу и дозирање

Лек се даје деци једном дневно, одређујући дозу према узрасту малог пацијента, као и по тежини:

  • Ако дете још није стара 6 година, али тежи мање од 30 кг, онда је појединачна доза лека 5 мг. Садржи се у 5 мл сирупа или пола таблетираног лоратадина. Шумеће таблете за децу млађе од шест година и тежине мање од 30 кг нису прописане;
  • Ако је тежина малог пацијента већа од 30 кг и његова старост је 6 година и више, онда ће доћи до једне дозе за 10 мг лоратадина. Пацијент може да прими ову дозу од 2 мерне кашике сирупа (10 мл), једне таблете или шумеће таблете.

Да припремите пиће из шумеће таблете, морате га бацити у 200 мл воде, а затим пити лек. Гутање, растварање или жвакање Лоратадин у овом облику не препоручује се.

Занимљиви Чланци

Пробавни Алергија