Search

Зиртек - службена упутства за употребу

ИНСТРУКЦИЈЕ
(информације за стручњаке)
о медицинској употреби лека

Регистарски број:
Таблете покривене поклопцем: П № 014186/01;
Капљице за оралну примену: П бр. 011930/01

Трговинско име: Зиртек®

Међународно неластично име: Цетиризине

Хемијско име: 2- (2- (4- (п-хлоро-алфа-фенилбензил) -л-пиперазин-ил) етокси) -сирћетна киселина (као дихидрохлорид)

Дозирање: Филм-обложене таблете; Капи за оралну примену

Састав

Таблете : активна супстанца - цетиризин дихидрохлорид 10 мг. Помоћне супстанце: микрокристална целулоза, лактоза, колоидни силицијум диоксид, магнезијум стеарат, хипромелоза, титан диоксид, макрогол (полиетиленгликол) -400.

Капи за оралну примену : активна супстанца: цетиризин дихидрохлорид 10 мг / мл. Помоћни састојци: глицерол, пропилен гликол, натријум сахаринат, метилпарабензен, пропил парабензен, натријум ацетат, глацијална сирћетна киселина, пречишћена вода.

Вхите облонг обложене таблете. Свака таблета је подељена ризиком и означена са једне стране И / И.

Капи за оралну примену : Транспарентна безбојна течност са мирисом сирћетне киселине.

Фармакотерапијска група: антиалергијски агенс (Х1-блокатор хистаминског рецептора).

АТКС код: Р06АЕ07

Конкурентни хистамински антагонист, хидроксизински метаболит, блокира Х1-хистамински рецептори. Спречава развој и олакшава ток алергијских реакција, има антипруритицну и антиекудативну акцију. Утиче "рани" гистаминозависимуиу степ алергијске реакције ограничити ослобађање инфламаторних медијатора на "касно" фази алергијске реакције, смањује миграцију еозинофила, неутрофила и базофила, маст ћелија стабилизирајући мембране. Смањује пропусност капилара, спречава развој едема ткива, смањује спаз глатких мишића. Елиминише реакцију коже на администрацију хистамина, специфичних алергена, као и хлађење (са хладном уртикаријом). Смањује бронхоконстрикцију изазвану хистамином са бронхијалном астмом плућног тока. Практично нема антихолинергичне и антисеротонинске акције. У терапеутским дозима, практично нема седативан ефекат. Почетак ефекта после једног пријема 10 мг цетиризина - 20 минута (код 50% пацијената) и након 60 минута (код 95% пацијената) траје више од 24 сата. У поређењу са терапијом лечења, толеранција на антихистамински ефекат цетиризина се не развија. Након престанка лечења, ефекат се чува до 3 дана.

Фармакокинетика. Брзо се апсорбује када се узимају орално. Максимална концентрација у серуму се постиже 1 сат након оралног давања. Храна не утиче на потпун усис, већ продужава процес сесања за 1 сат. 93% цетиризина се везује за протеине. Фармакокинетички параметри цетиризина су линеарни. Запремина дистрибуције је 0,5 л / кг. У малим количинама, се метаболизира у јетри помоћу О-деалкилације како би се формирао фармаколошки неактиван метаболит (за разлику од других Х блокера1-рецептори хистамина који се метаболишу у јетри уз учешће цитокрома П450 система). Немојте се кумулирати. 2/3 лека се излучује непромењеном бубрезима и око 10% - са теладама. Системски клиренс - 53 мл / мин. Полувреме је 7-10 сати, дјеца 6-12 година - 6 сати, дјеца 2-6 година - 5 сати, 6 мјесеци до 2 године - 3.1 сата. Код старијих пацијената полувреме елиминације је повећано за 50%, системски клиренс за 40%. Практично није уклоњен током хемодијализе. Пенетрира у мајчино млеко.

Индикације

За одрасле и децу од 6 месеци старости и старије: лечење симптома трајни и сезонски алергијски ринитис и алергијски коњуктивитис, као што су свраб, кијавица, ринореју, лакримација, коњуктивно хиперемијом; сијена грозница (сијена грозница); уртикарија, укључујући хроничну идиопатску уртикарију, едем од Куинцке; и друге алергијске дерматозе, укључујући атопијски дерматитис, праћене сврабом и осипом.

Контраиндикације

Преосетљивост на било коју од компоненти лека или на хидроксизин. Трудноћа, лактација. Деца до 6 месеци.

Са опрезом

Хронична бубрежна инсуфицијенција (умјерено до тешка), напредна старост (могуће смањена гломеруларна филтрација).

Дозирање и администрација

Одрасли и деца преко 6 година: дневна доза од 10 мг (1 таблета или 20 капи). Одрасли-10 мг једном дневно; деца 5 мг два пута дневно или 10 мг једном. Понекад иницијална доза од 5 мг може бити довољна да се постигне терапеутски ефекат.

Пацијенти са бубрежном инсуфицијенцијом, доза се смањује у зависности од клиренса креатинина: када је клиренс креатинина 30-49 мл / мин - 5 мг 1 пут дневно; на 10-29 мл / мин - 5 мг сваког другог дана.

Нежељени ефекат

Поспаност, главобоља, суха уста; ретко - главобоља, вртоглавица, мигрена, дијареја, алергијске реакције: ангиоедем, свраб, осип, уртикарија.

Прекомерна доза

При узимању лека једном у дози већу од 50 мг, могу се примијетити сљедећи симптоми: поспаност, анксиозност и раздражљивост, задржавање уринарних органа, суха уста, констипација, мидриазис, тахикардија. Ако се појаве симптоми предозирања, престати узимати лек, испирати желудац, узети активни угаљ, одмах се обратити лекару.

Интеракција са другим лековима

Није било фармакокинетички интеракције и клиничка корист са заједничком договору са псеудоефедрин, циметидин, кетоконазол, еритромицин, азитромицин, диазепам, глипизиде. У заједничком састанку са теофилином у дози од 400 мг 1 пута примећено је смањење очувања креатинина за 16%. Када су се давали заједно са макролидима и кетоконазолом, није било промена у ЕКГ-у.

Када се користе у терапијским дозама, нису добијени подаци о интеракцији са алкохолом (са концентрацијом алкохола у крви од 0,5 г / л). Ипак, боље је да се уздржите од пијења алкохола током лечења цетиризином.

Уз објективну квантитативну процену способности вожње аутомобила и рада са механизмима, није било непожељних догађаја у постављању препоручене дозе од 10 мг, ипак, препоручује се опрез.

Облик издавања

Таблете прекривене премазом у мехурићима од 7 или 10 таблета упакованих у један блистер са упутствима за употребу у картону.

Капи за оралну примену: 10 мл или 20 мл раствора у тамним стакленим бочицама (тип 3), запечаћен полиетиленским поклопцем, опремљен системом за заштиту деце. Бочица је опремљена са капалицом од бијелог полиетилена ниске густине. Бочица заједно са упутством за употребу ставља се у картонску кутију.

Услови складиштења

Филм-обложене таблете: на сувом месту на температури испод 25 ° Ц.

Капљице за оралну примену: на температури до 25 ° Ц.

Чувајте ван домашаја деце.

Датум истека

Филм-обложене таблете: 5 година.

Капљице за оралну примену: 5 година.

Не узимајте је након истека рока.

Услови за одлазак из апотека

Произвођач

Филм-обложене таблете: "ИУСБ Фарсхим СА,

Индустријска зона Плансхее, Сцхмене де Цроик Бланцхе 10,

ЦХ-1630 Боулле - Швајцарска.

Капљице за оралну примену: "ИУСБ Пхарма СпА,

Виа Пралаиа 15, И-10044 Пианецза (Торино) - Италија.

Заступљеност у РФ / Организацији прихватање захтева

Зиртек

Опис је тренутно укључен 09.09.2016

  • Латинско име: Зиртец
  • АТКС код: Р06АЕ07
  • Активни састојак: Цетиризине
  • Произвођач: УСС Фарсхим СА, Швајцарска (таблете) Еисика Пхармацеутицалс СРЛ за "УСБ Фарма СА", Италија / Белгија (пада)

Састав

Свака таблета садржи 10 мг активне супстанце цетиризин дихидрохлорид и помоћни састојци:

  • 37 мг микроцелулозе;
  • 66.4 мг лактозе монохидрата;
  • 0,6 мг колоидног силицијум диоксида;
  • 1,25 мг магнезијум стеарата.

Филмска мембрана се састоји од 1,078 мг титан диоксид, 2.156 мг хипромелоза и 3,45 мг макрогол 400.

1 мл капи садржи активну супстанцу у количини од 10 мг и помоћних супстанци:

  • 250 мг глицерола;
  • 350 мг пропиленгликола;
  • 10 мг натријум сахарината;
  • 1.35 мг метилпарабензена;
  • 0,15 мг пропил парабензола;
  • 10 мг натријум ацетатт;
  • 0,53 мг сирћетне киселине;
  • до 1 мл пречишћене воде.

Облик издавања

Лек је доступан у два фармаколошка облика:

  • Таблете покривене поклопцем. Ово су беле подољене таблете, са конвексним површинама, са ризиком са једне стране и угравираним словом "И" са обе стране ризика. У блистер пакирање се ставља 7 или 10 таблета, 1 блистер (7 или 10 таблета) или 2 блистера (10 таблета) смештени су у картонски картон.
  • Зиртек пада. Изванредно је бистра течност, без боје. Карактеристичан за мирис сирћетне киселине. Течност се улијева у 10 или 20 мл у бочицама тамног стакла, чврсто зборенних. У картонском снопу, поред бочице, ставља се капица за капање.

Фармаколошка акција

Дрога има антихистамин акција, стога се узима да би се решио алергије.

Фармакодинамика и фармакокинетика

Фармакодинамика

Цетиризин, активна супстанца Зиртек, је конкурентни антагонист хистамина. Његова последица је способност блокирања Х1-хистаминских рецептора.

Клиничке манифестације деловања цетиризин:

  • се уклања пруритус;
  • смањује количину ексудата;
  • стопа миграције ћелија се смањује крв, за које је карактеристично учествовање у алергијским реакцијама (еозинофили, неутрофили и базофили);
  • мембране мастоцитина су стабилизоване;
  • пропустљивост малог пловила се смањује;
  • спазме глатких мишића се уклањају;
  • спреченоедем ткива;
  • Елиминише се реакција коже на неке алергене (уз увођење специфичних антигена или хистамин, хлађење коже);
  • у једноставним фазама бронхијална астма смањује се тежина хистаминске бронхоконстрикције.

Фармакокинетика

Након узимања лека, брзо се апсорбује из дигестивног тракта у крвоток и повезује се око 93% са протеином у плазми. Када се истовремено користи храна, апсорпција постаје нижа, али запремина апсорбоване супстанце се не мења.

Ефекат се манифестује после 20-60 минута након једне дозе и траје више од једног дана. Максимална концентрација у плазми се постиже 1-1,5 сата после узимања.

Метаболизам се дешава кроз О-деалкилацију. Добијени метаболит нема фармаколошку активност.

Полувреме од тела зависи од старости:

  • код одраслих траје 10 сати;
  • код деце 6-12 година - 6 сати;
  • у доби од 2-6 година - 5 сати;
  • код деце од шест месеци до 2 године - 3,1 сата.

2/3 дозе која је узета није промењена бубрезима. Такође, значајна улога у уклањању лека игра јетру. Стога, код хроничних болести јетре, полу-живот се повећава за фактор од 1,5, а са просечним степеном бубрежна инсуфицијенција - 3 пута.

Индикације за употребу

Лијек се може прописати под таквим условима:

Контраиндикације

Контраиндикације за апликацију Зиртек:

  • прекомерна осетљивост на било који састојак лека, индивидуална нетолеранција;
  • Тешко бубрежна инсуфицијенција;
  • периода трудноће и лактација;
  • деца до шест месеци.

Уз опрезно одређивање лека под таквим условима:

  • хронично бубрежна инсуфицијенција средњи степен;
  • напредна старост;
  • епилепсија, повећана конвулзивна спремност;
  • Присуство фактора који предиспонирају задржавање урина.

Додатне контраиндикације за таблете Зиртек:

  • нетолеранција галактоза;
  • синдром малабсорпције, посебно глукоза-галактоза;
  • старост је мања од 6 година.

Нежељени ефекти

Нежељени ефекти Зиртек могу се подијелити на оне који су често (не мање од 1 од 10 особа које узимају лијек), често (1 од 10-100), ретко (1 од 100-1000), ретко (1 од 1000- 10000), врло ретко (мање од једног од 10.000).

Такви нежељени ефекти се често примећују:

Такви нежељени ефекти се јављају ретко:

Нежељени ефекти који су ретки:

  • периферни едем;
  • уртикарија;
  • повећање индикатора функционалних јетре тестова (активност трансаминаза, алкалне фосфатазе, концентрације билирубина);
  • повећање телесне тежине;
  • тахикардија;
  • збуњеност, халуцинације;
  • агресија;
  • депресија;
  • поремећаји спавања;
  • конвулзије;
  • реакције преосјетљивости.

Врло ретко постоје такве последице третмана од стране Зиртек:

Такође, могу доћи до таквих реакција (нема података о томе колико се често појављују):

  • пораст апетит;
  • задржавање урина;
  • вертиго;
  • суицидалне идеје;
  • оштећења у меморији, чак и раније амнезија.

Упутство за употребу Зиртек (Метода и дозирање)

Дозирање зависи од старости пацијента. Такође се узима у обзир стање организма, на пример, присуство и степен бубрежна инсуфицијенција.

У већини случајева дневна доза се узима у исто време. Начин примене - унутар (за оба облика).

Колико дана за узимање лекова, лекар одлучује, с обзиром на дијагнозу и тежину алергијске реакције.

Зиртек капљице, упутства за употребу

Дозирање лекова у капљицама у зависности од старости:

  • одрасли и дјеца преко 6 година се прописују као иницијална доза 10 капи лијека, а, ако је потребно, повећајте на 20 капи;
  • Деца млађа од 6 година, али старија од 2 године су приказана узимајући 5 капи два пута дневно или 10 капи истовремено;
  • у доби од 1 до 2 узети 5 капи 1-2 пута дневно;
  • Капи за децу од шест месеци до годину дана се прописују у дози од 5 капи;
  • пацијенти са инсуфицијенција јетреиу Дозирање се бира узимајући у обзир клиренс креатинина. Ако је ово дете, приликом прилагођавања дозе узима се и његова тежина.

Зиртек таблете, упутства за употребу

Дозирање таблета се израчунава на сличан начин:

  • одрасли и дјеца од 6 година - од половине таблете (почетне дозе), могуће је повећати дозе таблете дневно;
  • до 6 година, лек који је у облику таблета није прописан.

Упутство за употребу Зиртека за дјецу

Анотација на лек, коју је пружио произвођач, показује да се само зиртек у капи користи за лечење пацијената из детињства. У овом случају, капљице се дозирају код деце, у зависности од старости.

Дозирање за децу:

  • 5 капи у узрасту од 6 месеци до годину дана;
  • 5 капљица 1-2 пута - од 1 до 2 године;
  • 10 капи дневно или подијељено у две дозе - од 2 до 6 година;
  • Старијој деци су прописане исте дозе као и одрасли.

Како пасти ка деци мало се разликује од начина на који одрасли користе. Деца могу узимати капљице као сируп (унутра, благо разређивање са водом), али до годину дана Зиртек може бити постављен као пад у носу. У овом случају, они су упаљени у пад у свакој ноздрви, прво их очистили.

Третман се наставља док се симптоми не зауставе алергије.

Прекомерна доза

Прекомерно дозирање се јавља када појединачна доза лека у дозама прелази дневну дозу неколико пута.

Симптоми типични за узимање око 50 мг лека (5 таблета или 100 капи):

Ако је примљена доза која прелази уобичајену дозу, одмах испрати стомак или изазвати повраћање. Такође можете дати активни угљен. Специфична антидот не постоји, па је могуће само симптоматско лечење. Спровођење хемодијализа са превеликом дозом неефикасног.

Интеракција

Интеракција Зиртек са другим лековима:

  • са Тиофиллином - укупни клиренс цетиризина смањује се за 16%;
  • са Ритонавир - АУЦ цетиризина се повећава за 40%, и Ритановир смањује 11%;
  • са Зопиклоном, Бупрепорпхин - међусобно ојачавају једни друге акције, која се манифестује у депресији централног нервног система;
  • са Диазепам - међусобно ојачавају ефекат на нервни систем, због чега се његово функционисање погоршава, брзина реакције се смањује.

Услови продаје

Услови складиштења

Чувати на хладном месту које није доступно деци.

Датум истека

Посебна упутства

Неопходно је посебно пазити када препоручујете лек особама са предиспонираним факторима задржавање урина (повреда кичмене мождине, хиперплазија простате), јер цетиризин повећава вероватноћу ове компликације.

Саветује се током лечења да би се избегло управљање транспортом и активности које захтевају високу концентрацију пажње и високу брзину реакције.

Не преписујте лек на децу испод једне године који су у групи са високим ризиком за развој синдром изненадне смрти (са слееп апнеа синдром, пушење маме или дадиље, прерано бебе, итд.).

Деца

Зиртек за децу користи се веома широко. Прегледи Зиртек-а у капљицама за децу показују да ће, ако се примени на начин препоручен инструкцијом, ефекат бити висок, а ризик од нежељених посљедица је минималан.

Новорођенчад

Контраиндиковано је да прописује лек за бебе у доби до 6 месеци.

Са алкохолом

Нежељено је комбиновати алкохол и зиртек, јер алкохол повећава ризик од угњетавања централног нервног система.

Зиртек током трудноће и дојења

Студије о ефектима узимања лекова у трудноћи вршене су само на животињама. Није било ефеката на развој фетуса и током трудноће. Али због недостатка информација о сигурности за људски фетус, трудницама није предвиђен лек.

Цетиризин, активни састојак, када узима лијек од стране жене током дојења се излучује у мајчино млеко. Стога, ако лекар прописује овај лек, он треба упозорити на потребу заустављања дојења током периода лечења.

Аналоги Зиртек

Аналоги Зиртек су:

Аналоги се производе у таквим дозним облицима као што су таблете, сируп, маст (за кожне манифестације алергије), пад.

Цена Зиртецових аналога за децу је обично нижа од трошкова Зиртека, али у већини случајева има вишу стопу биорасположивости и стопе апсорпције. Такође је прошао више клиничких студија, што указује на већу сигурност употребе.

Што је боље - Зиртек или Цларитин?

Цларитин има израженији ефекат, има мање нежељених ефеката, јер припада трећој генерацији. Али активне супстанце су различите, тако да се морате усредсредити на оно што је најбоље за сваки случај.

Што је боље - Зиртек или Фенистил?

Фенистил има више контраиндикација. Зиртек дјелује дуже и селективно.

Што је боље - Цетиринак или Зиртек?

Активна супстанца је иста, али Цетиринац је генерички, а не оригинални лек, и доступан је само у облику таблета, што ствара потешкоће у лечењу деце. Трошкови су нижи од цене Зиртек-а.

Зиртек или Зодак - шта је боље?

Разлика између Зиртек и Зодак мали. Биоаваилабилити Зодак нешто више од Зиртек (99% и 93%, респективно). Такође, Зодак 2-5 сати се брзо излучује из тела.

Зодак јефтиније. Али оригинални и више истраживан лек, и стога, са мање контраиндикација, је Зиртек.

Што је боље - Зиртек или Ериус?

Зиртек припада другој генерацији лекова, и Ериус на трећу. Он не може продрети у крвно-мозак баријеру, стога не узрокује нежељене ефекте повезаних с седативом и не омета координацију кретања. Али то је много скупље.

Отзиви о Зиртек

Прегледи о Зиртек таблете и капи, углавном позитивно. Помаже у суочавању с њима алергија, са нежељеним ефектима нису врло чести. Капци су врло ефикасни и релативно безбедни чак и за децу. Недостатак је висок трошак у поређењу са аналогама.

Цена Зиртека, где да купите

Можете купити лекове за одрасле и дјецу у скоро свакој апотеци. Трошкови зависе од облика ослобађања. Цена Зиртек-а у таблетама у руским љекарницама је 160-192 рублеј. Цена Зиртек у капи је 270-300 рубаља. Цена Зиртека у Украјини за таблете је око 260 ЗАР, а капљице коштају 300-350 ЗАР.

ЗИРТЕЦ

◊ Таблете, филмско обложене бијеле, подолговате, са двосмјерним површинама, са једностраним ризиком и гравирањем "И" са обе стране ризика.

Помоћни састојци: микрокристална целулоза, лактоза монохидрат, колоид силицијум диоксида, магнезијум стеарат; Пораз И-1-7000 (хипромелоза (Е464), титаниум диоксид (Е171), макрогол 400).

7 ком. - блистерс (1) - паковања од картона.
10 ком. - блистерс (1) - паковања од картона.
10 ком. - блистерс (2) - паковања од картона.

◊ Капи за оралну примену безбојан, провидан, са мирисом сирћетне киселине.

Помоћни састојци: глицерол, пропилен гликол, натријум сахаринат, метилпарабензен, пропил парабензен, натријум ацетат, глацијална сирћетна киселина, пречишћена вода.

10 мл - бочица капљица тамног стакла (1) - паковања картон.
20 мл - бочица капљица тамног стакла (1) - паковања од картона.

Анти-алергијски лек. Хистамин Х блокатор1-рецептори, конкурентни антагонист хистамина, метаболит хидроксизина. Спречава развој и олакшава ток алергијских реакција, има антипруритску и антиекудативну акцију.

Гистаминозависимуиу утиче рана фаза алергијских реакција ограничава ослобађање инфламаторних медијатора у касној фази алергијске реакције, смањује миграцију еозинофила, неутрофила и базофила, маст ћелија стабилизирајући мембране. Смањује пропусност капилара, спречава развој едема ткива, олакшава спаз глатких мишића. Елиминише реакцију коже на администрацију хистамина, специфичних алергена, а такође и на хлађење (са "хладном" уртикаријом). Смањује бронхоконстрикцију изазвану хистамином код бронхијалне астме благе токове.

Практично нема антихолинергичне и антисеротонинске акције. У терапеутским дозима, практично нема седативан ефекат.

После једне дозе цетиризину у дози од 10 мг почетка ефекат опажен након 20 минута (50% болесника) и 60 минута (95% пацијената), ефекат траје преко 24 сата. На позадини курса толеранције третман цетиризин антихистаминским акције не развија. Након престанка лечења, дејство траје до 3 дана.

Фармакокинетички параметри цетиризина варирају линеарно.

Након ингестије, лек се брзо и потпуно апсорбује из дигестивног тракта. Код одраслих након једне дозе у терапеутској дози Цмак у плазми се постиже после 1 ± 0,5 х и износи 300 нг / мл. Уношење лекова храном не утиче на количину апсорпције.

Цетиризин се везује за протеине плазме за 93 ± 0,3%. Вд - 0,5 л / кг.

При узимању лека у дози од 10 мг у току 10 дана не примећује се кумулација цетиризина.

У малим количинама, метаболизира се у јетри помоћу О-деалкилације како би се формирао фармаколошки неактиван метаболит (за разлику од других блокатора хистамина Х1-рецептори метаболизовани у јетри уз учешће изоензима цитокрома П450).

Т1/2 код одраслих је отприлике 10 сати. Око 2/3 дозе се излучује бубрезима непромењено.

Фармакокинетика у специјалним клиничким случајевима

Т1/2 код деце у доби од 6 до 12 година - 6 сати; код деце од 2-6 година - 5 сати; код деце од 6 месеци до 2 године - 3,1 сата.

Код старијих пацијената и пацијената са хроничном болешћу јетре са једном дозом од 10 мг Т1/2 повећава се за око 50%, а системски клиренс се смањује за 40%.

Код пацијената са благом бубрежном инсуфицијенцијом (КК> 40 мл / мин), фармакокинетички параметри су слични онима код пацијената са нормалном функцијом бубрега.

Зиртек® (Зиртец®)

Активни састојак:

Садржај

Фармаколошка група

Носолоска класификација (ИЦД-10)

3Д слике

Састав

Опис дозног облика

Таблете: бијеле подолговато, филмско обложене, са биконвексним површинама, једнострани ризик и угравиран "И" са обе стране ризика.

Дропс: провидна безбојна течност са мирисом сирћетне киселине.

Фармаколошка акција

Фармакодинамика

Цетиризин - активна супстанца лијек Зиртек ® - је метаболит хидроксизина, припада групи конкурентних хистаминских антагониста и блокова Х1-хистамински рецептори.

Цетиризин спречава развој и олакшава алергијске реакције, има антипруритик и противоекссудативное акцију. Цетиризине гистаминозависимуиу утиче рана фаза алергијских реакција ограничава ослобађање инфламаторних медијатора у касној фази алергијске реакције и смањује миграцију еозинофила, неутрофила и базофила, маст ћелија стабилизирајући мембране. Смањује пропусност капилара, спречава развој едема ткива, олакшава спаз глатких мишића. Уклања реакцију коже на увођењу хистамина, специфичних алергена и хлађење (када хладна уртикарија). Смањује бронхоконстрикцију изазвану хистамином са бронхијалном астмом плућног тока.

Цетиризин нема антихолинергички и антисеротонински ефекат. У терапијским дозама препарација практично не узрокује седативни ефекат. Примио је једну дозу цетиризину 10 мг развија дејство након 20 минута (50% пацијената), 60 мин (95% пацијената), а траје дуже од 24 сата. На позадини курса толеранције третман цетиризин антихистаминским акције не развија. Након укидања терапије, ефекат траје до 3 дана.

Фармакокинетика

Фармакокинетички параметри цетиризина варирају линеарно.

Усисавање. Након ингестије, препарат се брзо и потпуно апсорбује из дигестивног тракта. Уношење хране не утиче на потпуну апсорпцију, мада се стопа смањује. Код одраслих након једне дозе у терапеутској дози Цмак у крвној плазми је 300 нг / мл и постиже се (1 ± 0,5) х.

Дистрибуција. Цетиризин на (93 ± 0,3)% се везује за протеине крви у плазми. Вд је 0,5 л / кг. При узимању лека у дози од 10 мг у току 10 дана не примећује се кумулација цетиризина.

Метаболизам. У малим количинама, метаболизира се у организму помоћу О-деалкилације (за разлику од других Х антагониста1-рецептори хистамина, који се метаболизирају у јетри цитохромским системом) како би се формирао фармаколошки неактиван метаболит.

Излучивање. Код одраслих Т1/2 је око 10 сати; код деце од 6 до 12 година - 6 сати, од 2 до 6 година - 5 сати, од 6 месеци до 2 године - 3,1 сата. Око 2/3 прихваћене дозе лека се излучује бубрезима непромењено.

Код старијих пацијената и пацијената са хроничном болешћу јетре са једном дозом од 10 мг Т1/2 повећава се за око 50%, а системски клиренс се смањује за 40%.

Код пацијената са благом бубрежном инсуфицијенцијом (Цл креатинин> 40 мл / мин), фармакокинетички параметри су слични онима код пацијената са нормалном функцијом бубрега.

Код пацијената са умереном бубрежном инсуфицијенцијом и код пацијената на хемодијализи (Цл цреатинине ®

лечење симптома трајни и сезонски алергијски ринитис и алергијски коњуктивитис (као што су свраб, кијање, назална конгестија, ринореју, лакримација, коњуктивно хиперемијом);

сијена грозница (сијена грозница);

алергијске дерматозе, укљ. атопијски дерматитис, праћени сврабом и ерупцијом.

Контраиндикације

За све дозне облике

преосјетљивост на цетиризин, хидроксизин или дериват пиперазина, као и остале компоненте лијека;

завршни стадијум реналне инсуфицијенције (Цл цреатинине 10 мл / мин, режим дозирања је потребан); старије године (гломеруларна филтрација може бити смањена); епилепсија и пацијената са повећаном конвулзивном спремношћу; пацијенти са предиспонирајућим факторима за задржавање мокраће (погледати "Посебна упутства").

За таблете премазане филмским омотачем, поред тога:

наследна нетолеранција на галактозу, недостатак лактазе или синдром малабсорпције глукозе-галактозе;

деца до 6 година.

За капи додатно:

деца до 6 месеци (због ограничених података о ефикасности и безбедности дрога).

Са опрезом: деца млађа од 1 године.

Примена у трудноћи и лактацији

Експерименталне студије на животињама нису откриле никакве директне или индиректне негативне ефекте цетиризина на фетус који се развијао (укључујући у постнаталном периоду), током трудноће и порођаја се такође није променило.

Адекватне и строго контролисане клиничке студије о безбједности лијека нису спроведене, стога Зиртек ® не треба примјењивати током трудноће.

Цетиризин се излучује у мајчино млеко, тако да лекар који лечи треба да одлучи о престанку исхране током периода коришћења лека.

Нежељени ефекти

Могуће нежељене ефекте су дати у наставку за системе тела и учесталост појаве: врло често (≥1 / 10); често (≥1 / 100, ® излучује преко бубрега, када давање лека код пацијената са бубрежном инсуфицијенцијом и пацијената старијих доза треба кориговати у зависности од величине клиренс креатинина. Клиренс креатинина за мушкарце може се израчунати из концентрације серумског креатинина следећом формулом :

Цл креатинин, мл / мин

Клиренс креатинина за жене се може израчунати множењем добијене вредности за фактор 0,85.

Зиртек - упутство за децу и одрасле, аналоги

Брза навигација страница

Алергија често ухвати човека изненађујуће, и, наравно, најбоља опција за борбу јесте окренути специјалисту. Режим лечења ће обавезно укључити антихистамински лек који ће помоћи у смањивању непријатних симптома. Један од најпопуларнијих представника ове групе сматра се Зиртек.

Зиртек - шта је то?

Активна супстанца Зиртек је цетиризин, припада групи деривата пиперазина. Припреме ове породице имају снажан блокирајући ефекат на рецепторе хистамина, који инхибирају алергијску реакцију.

Лек се добро апсорбује у општи крвоток из дигестивног система и утиче на ефекте у просеку 35-60 минута након употребе лека. Период Зиртекове активности је најмање 24 сата, а комплетно излучивање цетиризина се примећује тек након 72 сата.

  • Упркос овој чињеници, лек се не акумулира у телу када узима препоручене дозе.

Већина лека Зиртек се излучује непромењеном у урину, а само трећина добијене дозе излучује се преко дигестивног тракта. Поред тога, цетиризин практично нема ефекта на апсорпцију и ефикасност других лекова који се могу узимати паралелно.

Због тога Зиртек не инхибира активност варфарина, азитромицина, псеудоефедрине, еритромицина и кетоконазола.

Важно! Зиртек не делује директно са алкохолом и седативима, али их треба избегавати заједно.

Индикације за апликацију Зиртек

Према коментару на лек, Зиртек је потребан за смањивање алергијских симптома од слузокоже носа и коњунктива, који се примећују код поллинозе (алергијски ринитис). Осим тога, овај алат је назначен у лечењу хроничне идиопатске уртикарије.

Неки специјалисти могу да преписују овај лек као део свеобухватног третмана респираторних инфекција, са угриза инсеката, као и да спрече реакције након вакцинације, али се ове ситуације не одражавају у званичном упутству.

Упутство за употребу Зиртек, дозирање

Пошто су лекови за цетиризин дозвољени за одрасле и педијатријске праксе, Зиртек је доступан у две погодне примене:

  • таблете у љусци од 10 мг;
  • капљице за орално давање (1 мл раствора одговара 10 мг цетиризина).

Зиртек таблете

Таблични облик овог лека погодан је за одрасле и децу преко 12 година. Стандардна доза - 1 таблета Зиртец дневно је прописана (осим ако лекар не одреди другачије).

Зиртек капље

За породице са децом различите старости, боље је купити лек у облику оралног раствора. Овај облик ослобађања Зиртек може се дати и дјетету и одраслом особљу.

  • Дроге су дозвољене за употребу у педијатријској пракси од две године.

Треба обратити пажњу на чињеницу да се Зиртек до дванаест година мора давати у двије фазе током дана. Ово је последица веће брзине бубрежног метаболизма у овој старосној групи.

  • Према томе, препоручена доза оралних пада Зиртек-а код деце од 2-6 година према тренутним упутствима за употребу - 5 капи два пута дневно.
  • Млади ученици (6-12 година) требају пити лек, такође у двије подељене дозе током дана, али већ 10 капи.
  • Дјеца старија од 12 година могу користити дозу за одрасле, што је 20 капи (1 мл) Зиртек-а на дан једном.

Како правилно узети Зиртек: потребан број капљица лека се додаје кашици водом и узима се интерно. Разређени раствор се не може чувати.

Контраиндикације и нежељени ефекти

Чудно што звучи, али једна од главних контраиндикација за узимање овог антиаллергичног лијека је алергија на цетиризин или друге деривате пиперазина.

Није препоручљиво да узимате капи или таблете Зиртек људима са тешком бубрежном инсуфицијенцијом, али са умереним и благим степеном ове патологије, употреба лека је дозвољена, али уз индивидуални избор дозирања од стране лекара.

Употреба Зиртек-а може бити праћена бројним нежељеним реакцијама, међу којима се најчешће може примијетити:

  • благо до умерено поспаност;
  • главобоља;
  • нелагодност у абдомену;
  • сува уста;
  • мучнина;
  • повећан умор.

Према изведеним студијама о леку Зиртек, током периода трудноће није било штетних ефеката на фетус, али је овај лек за труднице и дојке дозвољен само уз опрез и само према упутама лекара.

Треба пажљиво обратити пажњу на ову важну нијансу: пацијентима који развијају уринарни ретенцију (на примјер, са аденомом простате) треба лијечити Зиртек-ом само ако корист јасно прелази ризик од такве компликације.

Аналоги Зиртек (капи и таблете), списак

Међу аналогијама Зиртек - лекови у којима је активни састојак цетиризин, можете назвати такве лекове:

Већина ових лекова је доступна у облику таблета, али постоје Зиртекови аналоги у капљицама - Зодак, Парлазин и Цетиризине.

Зиртек или Зодак који је бољи?

Оба лека произведени од стране Европске фабрику лекова: Зиртец се производи у Белгији и Италији, и Зодак - у Чешкој. Разлика између њих је минимална композиције, а ефикасност је упоредива, тако да је једина значајна разлика између ових лекова једни од других може сматрати трошкови. Дакле, цијена капљица оралне Зодака је знатно мања него на сличној форми Зиртековог ослобађања.

Важно! Не замењујте Зиртек Зодак ако сте алергични на било коју од компоненти ових лекова.

Вреди напоменути и још један плус у корист Зодака: с обзиром на прилично високе трошкове Зиртек-а, могуће је купити лажни. Истовремено, фалсификовање Зодака чини мање смисла (због цене).

Зиртек пада за децу: упутство за употребу

Данас се у лечењу алергија код деце користе ефективне антихистаминике друге генерације. Ови лекови укључују Зиртек. Један од облика овог лијека су капљице које се налазе унутра. Да ли им је могуће дати дјеци од рођења и које особине лијека треба узети у обзир приликом примјене у детињству?

Облик издавања

Зиртек капљице су безбојна течност која мирише на сирћетну киселину. Лијек је јасан и не садржи никакве суспензије. Продаје се у бочицама од тамног стакла с поклопцем од полиетилена (дроппер). На поклопцу се налази слика како правилно отворити капљице. Једна бочица може да садржи 10 или 20 мл лекова.

Осим капљица, лек се ослобађа и таблете које имају бијелу филмску мембрану. Остали облици, на пример, сируп или ампуле за ињекције, нису произведени.

Састав

Главни састојак, због којег капљице имају анти-алергијски ефекат, је цетиризин. Представљен је дихидрохлоридом и садржи се у једном милилитру лека у количини од 10 мг. Поред тога, лек укључује пропилен гликол, пречишћену воду и пропил парабензен, као и метилпарабензен. Чак иу саставу ове течности постоје сирћетна киселина, На ацетат, глицерол и На сахаринат.

Принцип рада

Цетиризин у капљицама утиче на рецепторе осетљиве на хистамин (Х1 рецепторе). Због њиховог блокирања, лек помаже у алергијској реакцији у најранијој фази његовог развоја, олакшавајући ток алергије, уклањање отапала и свраб. Поред тога, лек може спречити појаву реакције на алергену.

Узимање таквих капи код пацијената са "касним" стадијумом алергије такође има терапеутски ефекат, јер је цетиризин способан:

  • Да инхибира ослобађање упалних медијатора.
  • Смањите пропустљивост капилара.
  • Спречити кретање таквих крвних ћелија, као базофили, неутрофили и еозинофили.
  • Стабилизујте мембране у мастоцитима.
  • Елиминишите спазу глатких мишића.
  • Спречити развој алергије на хлађење.

Уз благу бронхијалну астму, капљице са цетиризином помажу у отклањању бронхоконстрикције. Међутим, у дозама које препоручује инструкција, лек не изазива седативни ефекат. Ефекат након узимања капи почиње да се појављује после 20-60 минута и траје дуже од једног дана. Када се лек откаже, његов ефекат траје до три дана.

Индикације

Лек се тражи када:

  • Сезонски или свеобухватни алергијски ринитис, који се манифестује испуштањем из носа, кијањем, сврабом у носу, назном загушењем.
  • Алергијски коњунктивитис, чији симптоми су црвенило коњунктива, осећај србења у очима и лакримација.
  • Алергије хране.
  • Поллинозе.
  • Хивес.
  • Атопијски дерматитис и друге алергијске дерматозе, манифестују се осипом и сврабом.
  • Алергијски кашаљ.
  • Лековите алергије.

У којим годинама је дозвољено узимање?

Зиртек у капи се не препоручује за употребу код лечења деце млађих од 6 месеци, Због сигурности и ефикасности таквих лијекова у дојенчадима овог доба није доказано. За децу до годину дана, лекове треба давати опрезно., јер депресије централног нервног система.

Обратите посебну пажњу треба дати капи, уколико је дошло до светло апнеја дете, старости мајке мање од 19 година, трудна злостављани пушење беба рођена пре времена, или предузме друге лекове са депресивним дејством на нервни систем.

Контраиндикације

Третман са капи се не препоручује ако:

  • Дете има нетолеранцију за цетиризин или друге састојке раствора.
  • Анализе су показале озбиљну инсуфицијенцију бубрега код малих пацијената.

Употреба овог лијека такође треба бити опрезна у случају епилепсије, ризика од задржавања мокраће и повећане конвулзивне спремности.

Нежељени ефекти

Узимање капи може изазвати појаву:

  • Главобоље.
  • Сува уста.
  • Поспаност.
  • Маладије и слабости.
  • Узбуђено стање.
  • Бол у стомаку.
  • Вртоглавица.
  • Мучнина.
  • Брзи замор.
  • Парестезије.
  • Течна столица.
  • Носни нос.
  • Фарингитис.
  • Исхес на кожи.

У ретким случајевима, лечење симптома као што су алергија, грчеве, агресије, едем, халуцинације, проблеми са спавањем, амнезије, тахикардија, тежине, повећана активност ензима јетре. Ретко изазива анафилактички реакције припрему, синкопа, укуса поремећаје, тремор, проблеми са видом, поремећаји мокрења, смањење у тромбоцита, ангиоедем.

Упутства за употребу

Начин примене

  • Лек се може испуштати у жлицу и одмах прогутати у разблаженом облику или пити разређен у води. Када се разблажи, узмите количину воде коју дете може одмах прогутати. Када се капљице разблажују водом, одмах их треба напити. Није препоручљиво складиштење у разблаженом облику.
  • Апсорпција цетиризина под утицајем хране мало се успорава, тако да је најбоље узимати лек или сат након оброка или пре једења за 1 сат.
  • За лечење беба дозвољено је мешање препарата са смешом или људским млеком. У овом случају, лек се даје прије исхране.
  • Који трајање ће бити ток лечења капљицама, одређено појединачно, зависно од манифестација алергије и реакције пацијента на терапију. Често је лек прописан 7-10 дана. Прилагођавање таквим лековима се не развија, али ако је потребно дуго дати, капи се прописују курсевима за 3 седмице уз паузу од 1 седмице.

Дозирање

  • Једна доза лека за дијете од 6 мјесеци до 6 година је 5 капи, што одговара 2,5 мг цетиризина.
  • Бебе млађе од једне године од лијека дају се само једном дневно.
  • У узрасту од 1 године до 2 године, лијек је прихватљив за узимање 1 и 2 пута дневно.
  • За дијете старосне доби од 2-6 година, лек се прописује два пута или повећава поједину дозу на 10 капи (5 мг цетиризина) и даје се једном дневно.
  • Ако је дете 6 година, терапија почиње са дозом од 10 капи по пријему и често је то довољно да се добије терапеутски ефекат. Ако је ефекат лека слаб, доза се може удвостручити и дати малом пацијенту једном дневно 20 капи. Ова количина лека је максимална дневна доза. Осим тога, код 6 година и више, можете заменити капљице таблете таблете.
  • Са бубрежном инсуфицијенцијом, морате знати тежину бебе и одредити клиренс креатинина, а затим прилагодити дози.

Прекомерна доза

Непотребно високе дозе капи изазива вртоглавицу, слабост, осећај, анксиозност, поспаност, главобоља, умор, пролив, убрзан пулс, конфузија, подрхтавање удова, задржавања мокраће и других нежељених симптома. Одмах након превеликог лечења препоручује се изазивање повраћања или испирање желуца, а затим дијете дати активни угаљ и препоручити помоћно лијечење.

Интеракција са другим лековима

Капи садрже цетиризин, могу се користити у комбинацији са многим другим лековима, укључујући кетоконазол, азитромицин, диазепам, циметидин и других лекова, као што је поменуто у напомена на лек.

Услови продаје

Зиртец у облику капи може се купити у апотеци без рецепта. Просјечна цијена 10 мл лијека варира од 300 до 400 рубаља.

Услови складиштења

Бочицу с капљицама треба држати на мјесту гдје мало дете не може доћи. Оптимална температура складиштења је до 25 степени Целзијуса. Рок употребе лека је 5 година.

Коментари

О употреби Зиртека код деце, многи родитељи добро одговарају, имајући у виду да такав лек узрокује добар и трајни ефекат, који помаже у алергијама. Предности препарата се назива и одсуство боја у саставу боје и погодност дозирања.

Недостаци фондова укључују висок трошак, непријатан укус и појаву негативних бочних реакција. Према мамама, најчешћи су дијареја, умор, поспаност и млазни нос.

Аналоги

Замена капи Зиртек може бити други лекови засновани на цетиризину:

  • Парламент. Таква капи се прописују за децу старију од годину дана, а таблета се прописује од шестогодишњег узраста.
  • Зодак. Лек се пушта у капима (користи се код деце старих преко 1 године) и таблета (прописана за децу преко 6 година). Зодак се такође производи у облику бананског сирупа, прописаног за дјецу од 2 године и више.
  • Цетрин. Овај лек је представљен капи и сирупом, као и обложене таблете. У капима примењује се од 6 месеци, сируп се прописује од доби од 2 године, а форма таблете даје се деци старијој од шест година.
  • Цетинарак. Такав лек у таблетама је прописан за децу са алергијама у доби од 6 година и више.
  • Цетиризине ХЕКСАЛ. Овај лек се производи у капима (користи се од 1 године) и таблета (прописује се од 6 година старости).
  • Летхисен. Овај лек, произведен у таблетама, коришћен је у педијатрији од шестогодишњег узраста.
  • Цетиризине-Тева. Такав антиалергијски лек таблета је прописан за пацијенте старије од 6 година.

Поред тога, лекар може прописати као замена за друго ефикасна у алергије лекова попут Фенистил, Супрастин, Тавегил, Лордестин, Цларитин и других препарата.

Таблете, капљице Зиртек: упутство, цена, аналоги, апликација за децу

Из овог медицинског чланка можете се упознати са дрогом Зиртек. Упутства за употребу објашњавају у којим случајевима можете узети лек, од онога што помаже, који су индикације за употребу, контраиндикације и нежељене ефекте. Напомена садржи облик препарата и његов састав.

У чланку, доктори и потрошачи могу оставити само праве повратне информације о томе, од којих се може сазнати да ли је лек помагао у терапији алергија и кожних осипа (кошница, дерматитис) код одраслих и дјеце. У упутствима се налазе Зиертекови аналоги, цене лекова у апотекама и његова употреба у трудноћи.

Анти-алергијски лек са антипруритичном и антиекцлусиве акцијом је Зиртек. Упутство за употребу препоручује узимање таблете 10 мг и капи за лечење сезонског и вишегодишњег алергијског ринитиса и коњуктивитиса, атопични дерматитис, хронични идиопатски уртикарија, ангионеуротски едем код деце и одраслих.

Облик издавања и састава

Зиртек производи у облику:

  • обложене таблете;
  • капљице за оралну примену.

Активна супстанца је цетиризин дихидрохлорид. Таблете садрже 10 мг активног састојка, 1 мл капљица садржи 10 мг.

Фармаколошка својства

Лек је селективни антагонист периферних Х1 рецептора хистамина, метаболита хидроксизина. Употреба Зиртек блокира хистаминске рецепторе, ограничава ослобађање упалног медијатора. Такође, лек спречава миграцију у фокус алергијске зоне запаљенских ћелија.

Предност лека у односу на друге лекове у овој групи је што Зиртек таблете и капи, инструкције за употребу потврђују ово, имају блокирајуће селективно дејство на хистаминске рецепторе без метаболизма у јетри.

Лек не узрокује нежељене ефекте из кардиоваскуларног система и не дјелује са другим лековима као што су кетоназол, диазепам, еритромицин, циметидин. Поред тога, нема изражених серотонина и антихолинергичких ефеката на тело.

Апплицатион Зиртека деактивира еозинофила, смањује пропустљивост капилара, отклања грчеве глатких мишића, спречава развој едема ткива, спречава накупљање мукуса у анти-инфламаторних медијатора.

У једноставном стадијуму бронхијалне астме смањује хистаминске бронхоконстрикције, елиминише кожне реакције на увођење специфичних алергена или хистамина.

Чак и уз продужену употребу, Зиртек не изазива отпорност алергена на лек, практично не пролази кроз трансформацију у јетру, а након престанка терапије задржава утицај на тело још три дана.

Шта помаже Зиртеку?

Индикације за употребу овог лијека укључују:

  • сезонски и / или перенијални ринитис и коњуктивитис алергијске порекла (симптоматско лечење симптома као што су свраб, коњуктивно хиперемијом, лакримација, кијања, ринореју);
  • ангиоедем;
  • Поллиноза (сијена грозница);
  • уртикарија, укључујући хронични идиопат;
  • друге алергијске дерматозе, праћене сврабом и осипом, укључујући атопијски дерматитис.

Упутства за употребу

Зиртек је прописан унутра. 10 мг активне супстанце је садржано у 1 таблети или 20 капи.

Одрасли су 10 мг једном дневно, деца старија од 6 година - 5 мг 2 пута дневно или 10 мг 1 пут дневно. У неким случајевима, почетна доза од 5 мг је довољна да се постигне терапеутски ефекат.

  • Деца од 2-6 година се приказују 2,5 мг 2 пута дневно или 5 мг једном дневно.
  • Деца 1-2 године - 2,5 мг до 2 пута дневно.
  • Дијете 6-12 мјесеци - 2,5 мг једном дневно.

Код реналне инсуфицијенције и код старијих пацијената, доза се прилагођава у складу са величином клиренса креатинина (ЦК).

За хепатичну и бубрежну инсуфицијенцију, доза се утврђује према следећем режиму: норма (КЦ не мање од 80 мл / мин) - 10 мг дневно; блага бубрежна инсуфицијенција (КК 50-79 мл / мин) - 10 мг дневно; знаци бубрежна инсуфицијенција (ЦК 30-49 мл / мин) - 5 мг дневно; тешка бубрежна инсуфицијенција (КЦ мање од 30 мл / мин) - 5 мг сваког другог дана; терминални стадијум (КЦ мањи од 10 мл / мин) - пријем је контраиндициран.

Ако постоји повреда само функције јетре, корекција дозе није потребна.

Занимљиви Чланци

Пробавни Алергија