Search

Зиртек

Опис је тренутно укључен 09.09.2016

  • Латинско име: Зиртец
  • АТКС код: Р06АЕ07
  • Активни састојак: Цетиризине
  • Произвођач: УСС Фарсхим СА, Швајцарска (таблете) Еисика Пхармацеутицалс СРЛ за "УСБ Фарма СА", Италија / Белгија (пада)

Састав

Свака таблета садржи 10 мг активне супстанце цетиризин дихидрохлорид и помоћни састојци:

  • 37 мг микроцелулозе;
  • 66.4 мг лактозе монохидрата;
  • 0,6 мг колоидног силицијум диоксида;
  • 1,25 мг магнезијум стеарата.

Филмска мембрана се састоји од 1,078 мг титан диоксид, 2.156 мг хипромелоза и 3,45 мг макрогол 400.

1 мл капи садржи активну супстанцу у количини од 10 мг и помоћних супстанци:

  • 250 мг глицерола;
  • 350 мг пропиленгликола;
  • 10 мг натријум сахарината;
  • 1.35 мг метилпарабензена;
  • 0,15 мг пропил парабензола;
  • 10 мг натријум ацетатт;
  • 0,53 мг сирћетне киселине;
  • до 1 мл пречишћене воде.

Облик издавања

Лек је доступан у два фармаколошка облика:

  • Таблете покривене поклопцем. Ово су беле подољене таблете, са конвексним површинама, са ризиком са једне стране и угравираним словом "И" са обе стране ризика. У блистер пакирање се ставља 7 или 10 таблета, 1 блистер (7 или 10 таблета) или 2 блистера (10 таблета) смештени су у картонски картон.
  • Зиртек пада. Изванредно је бистра течност, без боје. Карактеристичан за мирис сирћетне киселине. Течност се улијева у 10 или 20 мл у бочицама тамног стакла, чврсто зборенних. У картонском снопу, поред бочице, ставља се капица за капање.

Фармаколошка акција

Дрога има антихистамин акција, стога се узима да би се решио алергије.

Фармакодинамика и фармакокинетика

Фармакодинамика

Цетиризин, активна супстанца Зиртек, је конкурентни антагонист хистамина. Његова последица је способност блокирања Х1-хистаминских рецептора.

Клиничке манифестације деловања цетиризин:

  • се уклања пруритус;
  • смањује количину ексудата;
  • стопа миграције ћелија се смањује крв, за које је карактеристично учествовање у алергијским реакцијама (еозинофили, неутрофили и базофили);
  • мембране мастоцитина су стабилизоване;
  • пропустљивост малог пловила се смањује;
  • спазме глатких мишића се уклањају;
  • спреченоедем ткива;
  • Елиминише се реакција коже на неке алергене (уз увођење специфичних антигена или хистамин, хлађење коже);
  • у једноставним фазама бронхијална астма смањује се тежина хистаминске бронхоконстрикције.

Фармакокинетика

Након узимања лека, брзо се апсорбује из дигестивног тракта у крвоток и повезује се око 93% са протеином у плазми. Када се истовремено користи храна, апсорпција постаје нижа, али запремина апсорбоване супстанце се не мења.

Ефекат се манифестује после 20-60 минута након једне дозе и траје више од једног дана. Максимална концентрација у плазми се постиже 1-1,5 сата после узимања.

Метаболизам се дешава кроз О-деалкилацију. Добијени метаболит нема фармаколошку активност.

Полувреме од тела зависи од старости:

  • код одраслих траје 10 сати;
  • код деце 6-12 година - 6 сати;
  • у доби од 2-6 година - 5 сати;
  • код деце од шест месеци до 2 године - 3,1 сата.

2/3 дозе која је узета није промењена бубрезима. Такође, значајна улога у уклањању лека игра јетру. Стога, код хроничних болести јетре, полу-живот се повећава за фактор од 1,5, а са просечним степеном бубрежна инсуфицијенција - 3 пута.

Индикације за употребу

Лијек се може прописати под таквим условима:

Контраиндикације

Контраиндикације за апликацију Зиртек:

  • прекомерна осетљивост на било који састојак лека, индивидуална нетолеранција;
  • Тешко бубрежна инсуфицијенција;
  • периода трудноће и лактација;
  • деца до шест месеци.

Уз опрезно одређивање лека под таквим условима:

  • хронично бубрежна инсуфицијенција средњи степен;
  • напредна старост;
  • епилепсија, повећана конвулзивна спремност;
  • Присуство фактора који предиспонирају задржавање урина.

Додатне контраиндикације за таблете Зиртек:

  • нетолеранција галактоза;
  • синдром малабсорпције, посебно глукоза-галактоза;
  • старост је мања од 6 година.

Нежељени ефекти

Нежељени ефекти Зиртек могу се подијелити на оне који су често (не мање од 1 од 10 особа које узимају лијек), често (1 од 10-100), ретко (1 од 100-1000), ретко (1 од 1000- 10000), врло ретко (мање од једног од 10.000).

Такви нежељени ефекти се често примећују:

Такви нежељени ефекти се јављају ретко:

Нежељени ефекти који су ретки:

  • периферни едем;
  • уртикарија;
  • повећање индикатора функционалних јетре тестова (активност трансаминаза, алкалне фосфатазе, концентрације билирубина);
  • повећање телесне тежине;
  • тахикардија;
  • збуњеност, халуцинације;
  • агресија;
  • депресија;
  • поремећаји спавања;
  • конвулзије;
  • реакције преосјетљивости.

Врло ретко постоје такве последице третмана од стране Зиртек:

Такође, могу доћи до таквих реакција (нема података о томе колико се често појављују):

  • пораст апетит;
  • задржавање урина;
  • вертиго;
  • суицидалне идеје;
  • оштећења у меморији, чак и раније амнезија.

Упутство за употребу Зиртек (Метода и дозирање)

Дозирање зависи од старости пацијента. Такође се узима у обзир стање организма, на пример, присуство и степен бубрежна инсуфицијенција.

У већини случајева дневна доза се узима у исто време. Начин примене - унутар (за оба облика).

Колико дана за узимање лекова, лекар одлучује, с обзиром на дијагнозу и тежину алергијске реакције.

Зиртек капљице, упутства за употребу

Дозирање лекова у капљицама у зависности од старости:

  • одрасли и дјеца преко 6 година се прописују као иницијална доза 10 капи лијека, а, ако је потребно, повећајте на 20 капи;
  • Деца млађа од 6 година, али старија од 2 године су приказана узимајући 5 капи два пута дневно или 10 капи истовремено;
  • у доби од 1 до 2 узети 5 капи 1-2 пута дневно;
  • Капи за децу од шест месеци до годину дана се прописују у дози од 5 капи;
  • пацијенти са инсуфицијенција јетреиу Дозирање се бира узимајући у обзир клиренс креатинина. Ако је ово дете, приликом прилагођавања дозе узима се и његова тежина.

Зиртек таблете, упутства за употребу

Дозирање таблета се израчунава на сличан начин:

  • одрасли и дјеца од 6 година - од половине таблете (почетне дозе), могуће је повећати дозе таблете дневно;
  • до 6 година, лек који је у облику таблета није прописан.

Упутство за употребу Зиртека за дјецу

Анотација на лек, коју је пружио произвођач, показује да се само зиртек у капи користи за лечење пацијената из детињства. У овом случају, капљице се дозирају код деце, у зависности од старости.

Дозирање за децу:

  • 5 капи у узрасту од 6 месеци до годину дана;
  • 5 капљица 1-2 пута - од 1 до 2 године;
  • 10 капи дневно или подијељено у две дозе - од 2 до 6 година;
  • Старијој деци су прописане исте дозе као и одрасли.

Како пасти ка деци мало се разликује од начина на који одрасли користе. Деца могу узимати капљице као сируп (унутра, благо разређивање са водом), али до годину дана Зиртек може бити постављен као пад у носу. У овом случају, они су упаљени у пад у свакој ноздрви, прво их очистили.

Третман се наставља док се симптоми не зауставе алергије.

Прекомерна доза

Прекомерно дозирање се јавља када појединачна доза лека у дозама прелази дневну дозу неколико пута.

Симптоми типични за узимање око 50 мг лека (5 таблета или 100 капи):

Ако је примљена доза која прелази уобичајену дозу, одмах испрати стомак или изазвати повраћање. Такође можете дати активни угљен. Специфична антидот не постоји, па је могуће само симптоматско лечење. Спровођење хемодијализа са превеликом дозом неефикасног.

Интеракција

Интеракција Зиртек са другим лековима:

  • са Тиофиллином - укупни клиренс цетиризина смањује се за 16%;
  • са Ритонавир - АУЦ цетиризина се повећава за 40%, и Ритановир смањује 11%;
  • са Зопиклоном, Бупрепорпхин - међусобно ојачавају једни друге акције, која се манифестује у депресији централног нервног система;
  • са Диазепам - међусобно ојачавају ефекат на нервни систем, због чега се његово функционисање погоршава, брзина реакције се смањује.

Услови продаје

Услови складиштења

Чувати на хладном месту које није доступно деци.

Датум истека

Посебна упутства

Неопходно је посебно пазити када препоручујете лек особама са предиспонираним факторима задржавање урина (повреда кичмене мождине, хиперплазија простате), јер цетиризин повећава вероватноћу ове компликације.

Саветује се током лечења да би се избегло управљање транспортом и активности које захтевају високу концентрацију пажње и високу брзину реакције.

Не преписујте лек на децу испод једне године који су у групи са високим ризиком за развој синдром изненадне смрти (са слееп апнеа синдром, пушење маме или дадиље, прерано бебе, итд.).

Деца

Зиртек за децу користи се веома широко. Прегледи Зиртек-а у капљицама за децу показују да ће, ако се примени на начин препоручен инструкцијом, ефекат бити висок, а ризик од нежељених посљедица је минималан.

Новорођенчад

Контраиндиковано је да прописује лек за бебе у доби до 6 месеци.

Са алкохолом

Нежељено је комбиновати алкохол и зиртек, јер алкохол повећава ризик од угњетавања централног нервног система.

Зиртек током трудноће и дојења

Студије о ефектима узимања лекова у трудноћи вршене су само на животињама. Није било ефеката на развој фетуса и током трудноће. Али због недостатка информација о сигурности за људски фетус, трудницама није предвиђен лек.

Цетиризин, активни састојак, када узима лијек од стране жене током дојења се излучује у мајчино млеко. Стога, ако лекар прописује овај лек, он треба упозорити на потребу заустављања дојења током периода лечења.

Аналоги Зиртек

Аналоги Зиртек су:

Аналоги се производе у таквим дозним облицима као што су таблете, сируп, маст (за кожне манифестације алергије), пад.

Цена Зиртецових аналога за децу је обично нижа од трошкова Зиртека, али у већини случајева има вишу стопу биорасположивости и стопе апсорпције. Такође је прошао више клиничких студија, што указује на већу сигурност употребе.

Што је боље - Зиртек или Цларитин?

Цларитин има израженији ефекат, има мање нежељених ефеката, јер припада трећој генерацији. Али активне супстанце су различите, тако да се морате усредсредити на оно што је најбоље за сваки случај.

Што је боље - Зиртек или Фенистил?

Фенистил има више контраиндикација. Зиртек дјелује дуже и селективно.

Што је боље - Цетиринак или Зиртек?

Активна супстанца је иста, али Цетиринац је генерички, а не оригинални лек, и доступан је само у облику таблета, што ствара потешкоће у лечењу деце. Трошкови су нижи од цене Зиртек-а.

Зиртек или Зодак - шта је боље?

Разлика између Зиртек и Зодак мали. Биоаваилабилити Зодак нешто више од Зиртек (99% и 93%, респективно). Такође, Зодак 2-5 сати се брзо излучује из тела.

Зодак јефтиније. Али оригинални и више истраживан лек, и стога, са мање контраиндикација, је Зиртек.

Што је боље - Зиртек или Ериус?

Зиртек припада другој генерацији лекова, и Ериус на трећу. Он не може продрети у крвно-мозак баријеру, стога не узрокује нежељене ефекте повезаних с седативом и не омета координацију кретања. Али то је много скупље.

Отзиви о Зиртек

Прегледи о Зиртек таблете и капи, углавном позитивно. Помаже у суочавању с њима алергија, са нежељеним ефектима нису врло чести. Капци су врло ефикасни и релативно безбедни чак и за децу. Недостатак је висок трошак у поређењу са аналогама.

Цена Зиртека, где да купите

Можете купити лекове за одрасле и дјецу у скоро свакој апотеци. Трошкови зависе од облика ослобађања. Цена Зиртек-а у таблетама у руским љекарницама је 160-192 рублеј. Цена Зиртек у капи је 270-300 рубаља. Цена Зиртека у Украјини за таблете је око 260 ЗАР, а капљице коштају 300-350 ЗАР.

Зиртек - службена упутства за употребу

ИНСТРУКЦИЈЕ
(информације за стручњаке)
о медицинској употреби лека

Регистарски број:
Таблете покривене поклопцем: П № 014186/01;
Капљице за оралну примену: П бр. 011930/01

Трговинско име: Зиртек®

Међународно неластично име: Цетиризине

Хемијско име: 2- (2- (4- (п-хлоро-алфа-фенилбензил) -л-пиперазин-ил) етокси) -сирћетна киселина (као дихидрохлорид)

Дозирање: Филм-обложене таблете; Капи за оралну примену

Састав

Таблете : активна супстанца - цетиризин дихидрохлорид 10 мг. Помоћне супстанце: микрокристална целулоза, лактоза, колоидни силицијум диоксид, магнезијум стеарат, хипромелоза, титан диоксид, макрогол (полиетиленгликол) -400.

Капи за оралну примену : активна супстанца: цетиризин дихидрохлорид 10 мг / мл. Помоћни састојци: глицерол, пропилен гликол, натријум сахаринат, метилпарабензен, пропил парабензен, натријум ацетат, глацијална сирћетна киселина, пречишћена вода.

Вхите облонг обложене таблете. Свака таблета је подељена ризиком и означена са једне стране И / И.

Капи за оралну примену : Транспарентна безбојна течност са мирисом сирћетне киселине.

Фармакотерапијска група: антиалергијски агенс (Х1-блокатор хистаминског рецептора).

АТКС код: Р06АЕ07

Конкурентни хистамински антагонист, хидроксизински метаболит, блокира Х1-хистамински рецептори. Спречава развој и олакшава ток алергијских реакција, има антипруритицну и антиекудативну акцију. Утиче "рани" гистаминозависимуиу степ алергијске реакције ограничити ослобађање инфламаторних медијатора на "касно" фази алергијске реакције, смањује миграцију еозинофила, неутрофила и базофила, маст ћелија стабилизирајући мембране. Смањује пропусност капилара, спречава развој едема ткива, смањује спаз глатких мишића. Елиминише реакцију коже на администрацију хистамина, специфичних алергена, као и хлађење (са хладном уртикаријом). Смањује бронхоконстрикцију изазвану хистамином са бронхијалном астмом плућног тока. Практично нема антихолинергичне и антисеротонинске акције. У терапеутским дозима, практично нема седативан ефекат. Почетак ефекта после једног пријема 10 мг цетиризина - 20 минута (код 50% пацијената) и након 60 минута (код 95% пацијената) траје више од 24 сата. У поређењу са терапијом лечења, толеранција на антихистамински ефекат цетиризина се не развија. Након престанка лечења, ефекат се чува до 3 дана.

Фармакокинетика. Брзо се апсорбује када се узимају орално. Максимална концентрација у серуму се постиже 1 сат након оралног давања. Храна не утиче на потпун усис, већ продужава процес сесања за 1 сат. 93% цетиризина се везује за протеине. Фармакокинетички параметри цетиризина су линеарни. Запремина дистрибуције је 0,5 л / кг. У малим количинама, се метаболизира у јетри помоћу О-деалкилације како би се формирао фармаколошки неактиван метаболит (за разлику од других Х блокера1-рецептори хистамина који се метаболишу у јетри уз учешће цитокрома П450 система). Немојте се кумулирати. 2/3 лека се излучује непромењеном бубрезима и око 10% - са теладама. Системски клиренс - 53 мл / мин. Полувреме је 7-10 сати, дјеца 6-12 година - 6 сати, дјеца 2-6 година - 5 сати, 6 мјесеци до 2 године - 3.1 сата. Код старијих пацијената полувреме елиминације је повећано за 50%, системски клиренс за 40%. Практично није уклоњен током хемодијализе. Пенетрира у мајчино млеко.

Индикације

За одрасле и децу од 6 месеци старости и старије: лечење симптома трајни и сезонски алергијски ринитис и алергијски коњуктивитис, као што су свраб, кијавица, ринореју, лакримација, коњуктивно хиперемијом; сијена грозница (сијена грозница); уртикарија, укључујући хроничну идиопатску уртикарију, едем од Куинцке; и друге алергијске дерматозе, укључујући атопијски дерматитис, праћене сврабом и осипом.

Контраиндикације

Преосетљивост на било коју од компоненти лека или на хидроксизин. Трудноћа, лактација. Деца до 6 месеци.

Са опрезом

Хронична бубрежна инсуфицијенција (умјерено до тешка), напредна старост (могуће смањена гломеруларна филтрација).

Дозирање и администрација

Одрасли и деца преко 6 година: дневна доза од 10 мг (1 таблета или 20 капи). Одрасли-10 мг једном дневно; деца 5 мг два пута дневно или 10 мг једном. Понекад иницијална доза од 5 мг може бити довољна да се постигне терапеутски ефекат.

Пацијенти са бубрежном инсуфицијенцијом, доза се смањује у зависности од клиренса креатинина: када је клиренс креатинина 30-49 мл / мин - 5 мг 1 пут дневно; на 10-29 мл / мин - 5 мг сваког другог дана.

Нежељени ефекат

Поспаност, главобоља, суха уста; ретко - главобоља, вртоглавица, мигрена, дијареја, алергијске реакције: ангиоедем, свраб, осип, уртикарија.

Прекомерна доза

При узимању лека једном у дози већу од 50 мг, могу се примијетити сљедећи симптоми: поспаност, анксиозност и раздражљивост, задржавање уринарних органа, суха уста, констипација, мидриазис, тахикардија. Ако се појаве симптоми предозирања, престати узимати лек, испирати желудац, узети активни угаљ, одмах се обратити лекару.

Интеракција са другим лековима

Није било фармакокинетички интеракције и клиничка корист са заједничком договору са псеудоефедрин, циметидин, кетоконазол, еритромицин, азитромицин, диазепам, глипизиде. У заједничком састанку са теофилином у дози од 400 мг 1 пута примећено је смањење очувања креатинина за 16%. Када су се давали заједно са макролидима и кетоконазолом, није било промена у ЕКГ-у.

Када се користе у терапијским дозама, нису добијени подаци о интеракцији са алкохолом (са концентрацијом алкохола у крви од 0,5 г / л). Ипак, боље је да се уздржите од пијења алкохола током лечења цетиризином.

Уз објективну квантитативну процену способности вожње аутомобила и рада са механизмима, није било непожељних догађаја у постављању препоручене дозе од 10 мг, ипак, препоручује се опрез.

Облик издавања

Таблете прекривене премазом у мехурићима од 7 или 10 таблета упакованих у један блистер са упутствима за употребу у картону.

Капи за оралну примену: 10 мл или 20 мл раствора у тамним стакленим бочицама (тип 3), запечаћен полиетиленским поклопцем, опремљен системом за заштиту деце. Бочица је опремљена са капалицом од бијелог полиетилена ниске густине. Бочица заједно са упутством за употребу ставља се у картонску кутију.

Услови складиштења

Филм-обложене таблете: на сувом месту на температури испод 25 ° Ц.

Капљице за оралну примену: на температури до 25 ° Ц.

Чувајте ван домашаја деце.

Датум истека

Филм-обложене таблете: 5 година.

Капљице за оралну примену: 5 година.

Не узимајте је након истека рока.

Услови за одлазак из апотека

Произвођач

Филм-обложене таблете: "ИУСБ Фарсхим СА,

Индустријска зона Плансхее, Сцхмене де Цроик Бланцхе 10,

ЦХ-1630 Боулле - Швајцарска.

Капљице за оралну примену: "ИУСБ Пхарма СпА,

Виа Пралаиа 15, И-10044 Пианецза (Торино) - Италија.

Заступљеност у РФ / Организацији прихватање захтева

ЗИРТЕЦ

◊ Таблете, филмско обложене бијеле, подолговате, са двосмјерним површинама, са једностраним ризиком и гравирањем "И" са обе стране ризика.

Помоћни састојци: микрокристална целулоза, лактоза монохидрат, колоид силицијум диоксида, магнезијум стеарат; Пораз И-1-7000 (хипромелоза (Е464), титаниум диоксид (Е171), макрогол 400).

7 ком. - блистерс (1) - паковања од картона.
10 ком. - блистерс (1) - паковања од картона.
10 ком. - блистерс (2) - паковања од картона.

◊ Капи за оралну примену безбојан, провидан, са мирисом сирћетне киселине.

Помоћни састојци: глицерол, пропилен гликол, натријум сахаринат, метилпарабензен, пропил парабензен, натријум ацетат, глацијална сирћетна киселина, пречишћена вода.

10 мл - бочица капљица тамног стакла (1) - паковања картон.
20 мл - бочица капљица тамног стакла (1) - паковања од картона.

Анти-алергијски лек. Хистамин Х блокатор1-рецептори, конкурентни антагонист хистамина, метаболит хидроксизина. Спречава развој и олакшава ток алергијских реакција, има антипруритску и антиекудативну акцију.

Гистаминозависимуиу утиче рана фаза алергијских реакција ограничава ослобађање инфламаторних медијатора у касној фази алергијске реакције, смањује миграцију еозинофила, неутрофила и базофила, маст ћелија стабилизирајући мембране. Смањује пропусност капилара, спречава развој едема ткива, олакшава спаз глатких мишића. Елиминише реакцију коже на администрацију хистамина, специфичних алергена, а такође и на хлађење (са "хладном" уртикаријом). Смањује бронхоконстрикцију изазвану хистамином код бронхијалне астме благе токове.

Практично нема антихолинергичне и антисеротонинске акције. У терапеутским дозима, практично нема седативан ефекат.

После једне дозе цетиризину у дози од 10 мг почетка ефекат опажен након 20 минута (50% болесника) и 60 минута (95% пацијената), ефекат траје преко 24 сата. На позадини курса толеранције третман цетиризин антихистаминским акције не развија. Након престанка лечења, дејство траје до 3 дана.

Фармакокинетички параметри цетиризина варирају линеарно.

Након ингестије, лек се брзо и потпуно апсорбује из дигестивног тракта. Код одраслих након једне дозе у терапеутској дози Цмак у плазми се постиже после 1 ± 0,5 х и износи 300 нг / мл. Уношење лекова храном не утиче на количину апсорпције.

Цетиризин се везује за протеине плазме за 93 ± 0,3%. Вд - 0,5 л / кг.

При узимању лека у дози од 10 мг у току 10 дана не примећује се кумулација цетиризина.

У малим количинама, метаболизира се у јетри помоћу О-деалкилације како би се формирао фармаколошки неактиван метаболит (за разлику од других блокатора хистамина Х1-рецептори метаболизовани у јетри уз учешће изоензима цитокрома П450).

Т1/2 код одраслих је отприлике 10 сати. Око 2/3 дозе се излучује бубрезима непромењено.

Фармакокинетика у специјалним клиничким случајевима

Т1/2 код деце у доби од 6 до 12 година - 6 сати; код деце од 2-6 година - 5 сати; код деце од 6 месеци до 2 године - 3,1 сата.

Код старијих пацијената и пацијената са хроничном болешћу јетре са једном дозом од 10 мг Т1/2 повећава се за око 50%, а системски клиренс се смањује за 40%.

Код пацијената са благом бубрежном инсуфицијенцијом (КК> 40 мл / мин), фармакокинетички параметри су слични онима код пацијената са нормалном функцијом бубрега.

Зиртек таблете: упутство за употребу

Таблете Зиртек спадају у фармаколошку групу лекова антихистаминике. Користе се за патогенетску терапију (лечење усмерено на механизам развоја патолошког процеса) алергијских реакција.

Облик издавања и састава

Таблете Зиртек имају подолговат облик, биконвексну површину, у средини, са једне стране, постоји ризик поделе. Таблете су обложене филмом мембране ентеричне фолије. Главна активна супстанца лека је цетиризин, његов садржај у 1 таблети је 10 мг. Такође садржи помоћне везе, које укључују:

  • Силициј колоидни анхидрован.
  • Микрокристална целулоза.
  • Лактоза монохидрат.
  • Магнезијум стеарат.
  • Мацрогол 4000.
  • Хипромелоза.
  • Титанов диоксид.

Таблете Зиртек пакују у блистер пакету од 7 и 10 комада. Картонски пакет садржи 1 или 2 блистера и упутства о употреби лека.

Фармаколошка акција

Таблете активне супстанце Зиртек цетиризине спада у групу једињења - антихистаминике. Блокира специфичне Х1-рецептори ћелија који реагују на ефекте медијаторских једињења алергијске реакције, нарочито хистамина. Стога, с повећањем нивоа хистамина у организму због развоја алергијске реакције, цетиризин има фармаколошки ефекат антихистаминике који се састоји од таквих терапијских ефеката:

  • Смањење јачине сврбе, узроковано директном иритацијом ендастина осетљивих на хистамин.
  • Смањење едема меких ткива - блокирање рецептора за смањење хистамина у пропустљивости васкуларног зида и ослобађање плазме у интерцелуларну супстанцу.
  • Смањење спазма глатких мишића шупљих органа је изразито повећање тона мишићних влакана узрокованих хистамином.
  • Смањење ерупција коже, које су резултат специфичне инфламаторне реакције која се развија као резултат миграције ћелија имуног система (неутрофили, еозинофили).

Такођер цетиризине стабилизовати цитоплазматског мембрану мастоцита (Тиссуе имунске ћелије да развој алергијске реакције, хистамин се синтетише), чиме се смањује ниво хистамина и других медијатора инфламације у алергијске реакције. Активна супстанца Зиртек таблета не изазива седатив (седатив) и хипнотички ефекат.

Након узимања таблета Зиртек унутра, цетиризин се брзо и потпуно апсорбује из горњег дела дигестивног тракта у крв. Једнако се дистрибуира у ткивима тијела уз накнадни метаболизам у ћелијама тела до неактивних производа распадања. Углавном се излучују из тела уз урин бубрезима. Полувреме (пола укупне дозе лека) је око 10 сати.

Индикације за употребу

Главни индикатор за узимање таблета Зиртек је развој различитих клиничких облика алергије, који укључују:

  • Алергијски ринитис је запаљење назалне слузокожице која је сезонска по природи (често је изазвана бијелим поленом током њиховог активног цветања).
  • Алергијски коњунктивитис је запаљенска реакција коњунктива очију.
  • Сијена грозница (поллиноза) је системска алергијска реакција на полен биљке.
  • Уртикарија је карактеристичан осип на позадини благог отока коже, што изгледа као опекотина коприва.
  • Алергијска дерматоза, укључујући атопијски дерматитис, је локална реакција праћена развојем осипа на кожи и њеног свраба.

Таблете Зиртек се такође могу користити као саставни део комплексног третмана тешких алергијских реакција (атопијски бронхитис, ангиоедем Куинцке).

Контраиндикације за употребу

Апсолутне контраиндикације на пријем таблета Зиртек су таква патолошка и физиолошка стања тела:

  • Појединачна нетолеранција за цетиризин или било који од помоћних средстава лека.
  • Тешки облик отказивања бубрега.
  • Трудноћа у било ком тренутку свог курса.
  • Период лактације (дојење).
  • Деца млађа од 6 година.
  • Нетолеранција на лактозу (недостатак лактазе, малапсорпције глукозе-галактозе), у пратњи повреде дигестије или апсорпције угљених хидрата у гастроинтестиналном тракту.

Мере опреза Зиртек таблете користе бубрежне инсуфицијенције умереној, код старијих, код особа са епилепсијом истовремена присутност (оштећење централног нервног система која је праћена повременим нападима конвулзије). Пре започињања лијека важно је осигурати да нема контраиндикација за његову употребу.

Дозирање и администрација

Таблете Зиртек се узимају орално. Они се узимају у цјелини, не жвакају и опере за бољи пролаз преко једњака са довољно воде. Иницијална доза лека је 5 мг (1/2 таблета). У будућности, ако је потребно, могуће је повећати на 10 мг (1 таблета). Пријемни режим - једном дневно. Ток третмана је индивидуалан, одређује се нестанак клиничких симптома алергијске реакције.

Нежељени ефекти

Употреба таблета Зиртек може бити праћена развојем нежељених реакција различитих органа и система, који укључују:

  • Систем за варење - суха уста, мучнина, мање дијареја (дијареја) и бол у стомаку.
  • Кардиоваскуларни систем - тахикардија (чешћи откуцаји срца над нормом).
  • Нервни систем - главобоља, вртоглавица, умор, поспаност појава, ретко развију парестезију (повреду осетљивости коже), губитка свести у виду несвестице, тремор (подрхтавање) руку, нервозни тик разних локализације, често утиче мимиц мишиће.
  • Већа нервозна активност је узбуђење, агресивно понашање је довољно ретко, изражена и продужена депресија расположења (депресија), суицидалне идеје, халуцинације и поремећај сна.
  • Чулни органи су спазм смештаја, нејасан вид објекта, вртоглавица (повреда функционалне активности унутрашњег уха са развојем изражене вртоглавице).
  • Кожа и поткожна ткива - појава осипа, мање често развој уртикарије или ангиоедема.
  • Алергијске реакције - врло ријетко су посматрали развој анафилактичног шока (тешка системска алергијска реакција с израженим смањењем крвног притиска и вишеструких органа).
  • Лабораторијски индикатори - повећана активност крви ензима јетрених трансаминаза (АЛТ, АСТ).
  • Опште промене - ретко се јавља повећање апетита и телесне тежине, генерална слабост (астенија).

У зависности од врсте и јачине нежељених ефеката, доза лека се смањује или укида.

Посебна упутства

Прије покретања Зиртек таблета, важно је пажљиво прочитати упутства за лек и обратити пажњу на таква упутства:

  • Цетиризин промовира задржавање урина уз одређене истовремене болести - бенигна хиперплазија простате (аденом), повреде кичмене мождине, утичући на функционалну активност карличних органа.
  • Искључено је уношење алкохола током употребе лека, јер таблете Зиртек повећавају своју активност у односу на структуре централног нервног система.
  • Лек не утиче директно на већу активност нерва, с обзиром на потенцијални ризик развоја седативног ефекта, вриједно је изнијети активности које захтевају повећану концентрацију пажње и брзину психомоторних реакција.

Апотеке издају Зиртек таблете без рецепта. Појава питања или сумње у њихову пријем је основа за консултацију са доктором.

Прекомерна доза

У случају значајног вишка препорученог таблета терапијске дозе Зиртец (појединачне дозе преко 50 мг) развије симптоме овердосе, који укључује конфузију, мидријаза (ученик дилатација), вртоглавица, главобоља, тремор, ретенција урина, општа слабост, коже свраб. Третман се састоји од испирање желуца, црева, интестиналне пријему упијача (активног угља). Такође се користи симптоматска и помоћна терапија. Специфичан противотров за данас није присутна, хемодијализа (чишћење крви хардвер) не смањује ниво цетиризину у крви.

Аналоги таблета Зиртек

Састав и терапијски ефекат сличан Зиртек таблети су препарати Зетринал, Зодак, Летицин, Цетиризине.

Услови складиштења

Рок употребе таблета Зиртек је 5 година од дана производње. Држите лек на сувом месту који није приступачан за дјецу на температури ваздуха не више од + 30 ° Ц.

Просечна цена

Просечни трошкови Зиртек таблета (10 мг 7 таблета) у апотекама у Москви варирају између 197-208 рубаља.

Таблете, капљице Зиртек: упутство, цена, аналоги, апликација за децу

Из овог медицинског чланка можете се упознати са дрогом Зиртек. Упутства за употребу објашњавају у којим случајевима можете узети лек, од онога што помаже, који су индикације за употребу, контраиндикације и нежељене ефекте. Напомена садржи облик препарата и његов састав.

У чланку, доктори и потрошачи могу оставити само праве повратне информације о томе, од којих се може сазнати да ли је лек помагао у терапији алергија и кожних осипа (кошница, дерматитис) код одраслих и дјеце. У упутствима се налазе Зиертекови аналоги, цене лекова у апотекама и његова употреба у трудноћи.

Анти-алергијски лек са антипруритичном и антиекцлусиве акцијом је Зиртек. Упутство за употребу препоручује узимање таблете 10 мг и капи за лечење сезонског и вишегодишњег алергијског ринитиса и коњуктивитиса, атопични дерматитис, хронични идиопатски уртикарија, ангионеуротски едем код деце и одраслих.

Облик издавања и састава

Зиртек производи у облику:

  • обложене таблете;
  • капљице за оралну примену.

Активна супстанца је цетиризин дихидрохлорид. Таблете садрже 10 мг активног састојка, 1 мл капљица садржи 10 мг.

Фармаколошка својства

Лек је селективни антагонист периферних Х1 рецептора хистамина, метаболита хидроксизина. Употреба Зиртек блокира хистаминске рецепторе, ограничава ослобађање упалног медијатора. Такође, лек спречава миграцију у фокус алергијске зоне запаљенских ћелија.

Предност лека у односу на друге лекове у овој групи је што Зиртек таблете и капи, инструкције за употребу потврђују ово, имају блокирајуће селективно дејство на хистаминске рецепторе без метаболизма у јетри.

Лек не узрокује нежељене ефекте из кардиоваскуларног система и не дјелује са другим лековима као што су кетоназол, диазепам, еритромицин, циметидин. Поред тога, нема изражених серотонина и антихолинергичких ефеката на тело.

Апплицатион Зиртека деактивира еозинофила, смањује пропустљивост капилара, отклања грчеве глатких мишића, спречава развој едема ткива, спречава накупљање мукуса у анти-инфламаторних медијатора.

У једноставном стадијуму бронхијалне астме смањује хистаминске бронхоконстрикције, елиминише кожне реакције на увођење специфичних алергена или хистамина.

Чак и уз продужену употребу, Зиртек не изазива отпорност алергена на лек, практично не пролази кроз трансформацију у јетру, а након престанка терапије задржава утицај на тело још три дана.

Шта помаже Зиртеку?

Индикације за употребу овог лијека укључују:

  • сезонски и / или перенијални ринитис и коњуктивитис алергијске порекла (симптоматско лечење симптома као што су свраб, коњуктивно хиперемијом, лакримација, кијања, ринореју);
  • ангиоедем;
  • Поллиноза (сијена грозница);
  • уртикарија, укључујући хронични идиопат;
  • друге алергијске дерматозе, праћене сврабом и осипом, укључујући атопијски дерматитис.

Упутства за употребу

Зиртек је прописан унутра. 10 мг активне супстанце је садржано у 1 таблети или 20 капи.

Одрасли су 10 мг једном дневно, деца старија од 6 година - 5 мг 2 пута дневно или 10 мг 1 пут дневно. У неким случајевима, почетна доза од 5 мг је довољна да се постигне терапеутски ефекат.

  • Деца од 2-6 година се приказују 2,5 мг 2 пута дневно или 5 мг једном дневно.
  • Деца 1-2 године - 2,5 мг до 2 пута дневно.
  • Дијете 6-12 мјесеци - 2,5 мг једном дневно.

Код реналне инсуфицијенције и код старијих пацијената, доза се прилагођава у складу са величином клиренса креатинина (ЦК).

За хепатичну и бубрежну инсуфицијенцију, доза се утврђује према следећем режиму: норма (КЦ не мање од 80 мл / мин) - 10 мг дневно; блага бубрежна инсуфицијенција (КК 50-79 мл / мин) - 10 мг дневно; знаци бубрежна инсуфицијенција (ЦК 30-49 мл / мин) - 5 мг дневно; тешка бубрежна инсуфицијенција (КЦ мање од 30 мл / мин) - 5 мг сваког другог дана; терминални стадијум (КЦ мањи од 10 мл / мин) - пријем је контраиндициран.

Ако постоји повреда само функције јетре, корекција дозе није потребна.

Зиртек пада: упутства за употребу

Зиртек је оригинални антихистаминик, једно од трговачких имена цетиризина дроге.

Неке класификације упућују овај лек на другу генерацију антихистаминика, али према мишљењу већине истраживача и његових фармаколошких својстава, лек припада трећој генерацији.

На овој страници ћете наћи све информације о Зиртец: Фулл упутство за употребу са овим леком, просечне цене у апотекама, комплетне и непотпуне аналога лека, као и сведочанства људи који су већ користе Зиртец капи. Желите оставити своје мишљење? Молим вас, напишите коментаре.

Клиничка и фармаколошка група

Блокатор хистаминских рецептора Х1. Анти-алергијски лек.

Услови за одлазак из апотека

Објављен без лекарског рецепта.

Колико Зиртец пада? Просечна цена у апотекама је на нивоу од 360 рубаља.

Облик издавања и састава

Лек је доступан у два фармаколошка облика:

  1. Зиртек пада. Изванредно је бистра течност, без боје. Карактеристичан за мирис сирћетне киселине. Течност се улијева у 10 или 20 мл у бочицама тамног стакла, чврсто зборенних. У картонском снопу, поред бочице, ставља се капица за капање.
  2. Таблете покривене поклопцем. Ово су беле подољене таблете, са конвексним површинама, са ризиком са једне стране и угравираним словом "И" са обе стране ризика. У блистер пакирање се ставља 7 или 10 таблета, 1 блистер (7 или 10 таблета) или 2 блистера (10 таблета) смештени су у картонски картон.

Активна супстанца - цетиризин дихидрохлорид:

  • 1 таблета - 10 мг;
  • 1 мл капљице - 10 мг.

Ексципијенте Таблете: колоидног силицијум диоксид, лактоза монохидрат, магнезијум стеарат, микрокристална целулоза, Опадри И-1-7000 (титан-диоксид (Е171), хипромелоза (Е464), макрогол 400).

Ексципијенси капи: метилпарабензол, пропилпарабензол, пропилен гликол, натријум ацетат, глицерол, глацијална сирћетна киселина, натријум сахарин, пречишћену воду.

Фармаколошки ефекат

Зиртек је антиалергијски лек. Блокатор хистаминских Х1 рецептора, конкурентни антагонист хистамина, метаболит хидроксизина. Спречава развој и олакшава ток алергијских реакција, има антипруритску и антиекудативну акцију.

Гистаминозависимуиу утиче рана фаза алергијских реакција ограничава ослобађање инфламаторних медијатора у касној фази алергијске реакције, смањује миграцију еозинофила, неутрофила и базофила, маст ћелија стабилизирајући мембране. Смањује пропусност капилара, спречава развој едема ткива, уклања грчеве глатких мишића, такође Зиртек. Упутства за употребу указују на то да лек уклања реакцију коже на администрацију хистамина, специфичних алергена, као и хлађење (са "хладном" уртикаријом). Смањује бронхоконстрикцију изазвану хистамином код бронхијалне астме благе токове.

Практично нема антихолинергичне и антисеротонинске акције. У терапеутским дозима, практично нема седативан ефекат. После једне дозе цетиризину у дози од 10 мг почетка ефекат опажен након 20 минута (50% болесника) и 60 минута (95% пацијената), ефекат траје преко 24 сата. На позадини курса толеранције третман цетиризин антихистаминским акције не развија. Након престанка лечења, дејство траје до 3 дана.

Индикације за употребу

Зиртек се препоручује за лечење сезонског и целогодишњег алергијског ринитиса и коњунктивитиса, алергијског дерматитиса, идиопатске и хроничне уртикарије, ангиоедема.

Коришћење Зиртек-а је индицирано за дерматозе који се јављају са осипом и сврабом, сенфом, бронхијалном астмом, алергијском носном конгестијом, кијањем, лакримацијом.

Лек у облику капљица може се давати одраслима и дјеци старијим од 6 мјесеци.

Контраиндикације

Апсолутне контраиндикације на пријем таблета Зиртек су таква патолошка и физиолошка стања тела:

  1. Трудноћа и лактација;
  2. Деца млађа од 6 месеци - за капљице, до 6 година - за таблете;
  3. Фаза терминала реналне инсуфицијенције (креатинински клиренс мањи од 10 мл / мин);
  4. Недостатак лактазе, наследна нетолеранција за галактозу, синдром малабсорпције глукозе-галактозе;
  5. Повећана индивидуална осетљивост на лек или хидроксизин.

Мере опреза Зиртек таблете користе бубрежне инсуфицијенције умереној, код старијих, код особа са епилепсијом истовремена присутност (оштећење централног нервног система која је праћена повременим нападима конвулзије).

Пре започињања лијека важно је осигурати да нема контраиндикација за његову употребу.

Примена у трудноћи и лактацији

Током трудноће и током лактације, лек се не препоручује, осим ако користи од његове употребе превазилазе ризик. Не постоје подаци о томе да ли постоји негативан ефекат на фетус, али из безбедносних разлога жене то не прописују. Поред тога, она је у стању продрети у мајчино млеко, па ако је потребно узети, жена треба да прекине дојење.

Упутства за употребу

Упутства за употребу указују на то да се Зиртек узима интерно. Препоручене дозе:

  1. Одрасли и дјеца старија од 6 година се прописују у дози од 10 мг (1 стол или 20 капи) / дан. Одрасли-10 мг једном дневно; деца - 5 мг 2 пута дневно или 10 мг 1 пут / дан. Понекад иницијална доза од 5 мг може бити довољна да се постигне терапеутски ефекат.
  2. Деца узраста од 2 до 6 година су прописана 2,5 мг (5 капи) 2 пута дневно или 5 мг (10 капи) 1 пут / дан.
  3. Деца узраста од 1 до 2 године су прописана 2,5 мг (5 капи) до 2 пута дневно.
  4. Дјеца од 6 мјесеци до 12 мјесеци прописују 2,5 мг (5 капи) 1 пут / дан.

Код старијих особа и пацијената са бубрежном инсуфицијенцијом, доза се прилагођава зависно од клиренса креатинина (ЦК), који се израчунава на следећи начин:

  • За жене: ЦК (мл / минут) = [140 - година (у годинама)] к телесна тежина (у килограмима) / 72 к серум креатинин (мг / дл) к 0,85.
  • За мушкарце: ЦК (мл / минут) = [140 - година (у годинама)] к телесна тежина (у килограмима) / 72 к серум креатинин (мг / дЛ);

Препоручене дозе Зиртека за пацијенте са хепатичном и реналном инсуфицијенцијом:

  • КК 50-79 мл / минут (благо бубрежна инсуфицијенција) - 10 мг / дан;
  • КК 30-49 мл / минут (просечна бубрежна инсуфицијенција) - 5 мг / дан;
  • КЦ

Зиртек® (Зиртец®)

Активни састојак:

Садржај

Фармаколошка група

3Д слике

Састав

Опис дозног облика

Таблете: бијеле подолговато, филмско обложене, са биконвексним површинама, једнострани ризик и угравиран "И" са обе стране ризика.

Дропс: провидна безбојна течност са мирисом сирћетне киселине.

Фармаколошка акција

Фармакодинамика

Цетиризин - активна супстанца лијек Зиртек ® - је метаболит хидроксизина, припада групи конкурентних хистаминских антагониста и блокова Х1-хистамински рецептори.

Цетиризин спречава развој и олакшава алергијске реакције, има антипруритик и противоекссудативное акцију. Цетиризине гистаминозависимуиу утиче рана фаза алергијских реакција ограничава ослобађање инфламаторних медијатора у касној фази алергијске реакције и смањује миграцију еозинофила, неутрофила и базофила, маст ћелија стабилизирајући мембране. Смањује пропусност капилара, спречава развој едема ткива, олакшава спаз глатких мишића. Уклања реакцију коже на увођењу хистамина, специфичних алергена и хлађење (када хладна уртикарија). Смањује бронхоконстрикцију изазвану хистамином са бронхијалном астмом плућног тока.

Цетиризин нема антихолинергички и антисеротонински ефекат. У терапијским дозама препарација практично не узрокује седативни ефекат. Примио је једну дозу цетиризину 10 мг развија дејство након 20 минута (50% пацијената), 60 мин (95% пацијената), а траје дуже од 24 сата. На позадини курса толеранције третман цетиризин антихистаминским акције не развија. Након укидања терапије, ефекат траје до 3 дана.

Фармакокинетика

Фармакокинетички параметри цетиризина варирају линеарно.

Усисавање. Након ингестије, препарат се брзо и потпуно апсорбује из дигестивног тракта. Уношење хране не утиче на потпуну апсорпцију, мада се стопа смањује. Код одраслих након једне дозе у терапеутској дози Цмак у крвној плазми је 300 нг / мл и постиже се (1 ± 0,5) х.

Дистрибуција. Цетиризин на (93 ± 0,3)% се везује за протеине крви у плазми. Вд је 0,5 л / кг. При узимању лека у дози од 10 мг у току 10 дана не примећује се кумулација цетиризина.

Метаболизам. У малим количинама, метаболизира се у организму помоћу О-деалкилације (за разлику од других Х антагониста1-рецептори хистамина, који се метаболизирају у јетри цитохромским системом) како би се формирао фармаколошки неактиван метаболит.

Излучивање. Код одраслих Т1/2 је око 10 сати; код деце од 6 до 12 година - 6 сати, од 2 до 6 година - 5 сати, од 6 месеци до 2 године - 3,1 сата. Око 2/3 прихваћене дозе лека се излучује бубрезима непромењено.

Код старијих пацијената и пацијената са хроничном болешћу јетре са једном дозом од 10 мг Т1/2 повећава се за око 50%, а системски клиренс се смањује за 40%.

Код пацијената са благом бубрежном инсуфицијенцијом (Цл креатинин> 40 мл / мин), фармакокинетички параметри су слични онима код пацијената са нормалном функцијом бубрега.

Код пацијената са умереном бубрежном инсуфицијенцијом и код пацијената на хемодијализи (Цл цреатинине ®

лечење симптома трајни и сезонски алергијски ринитис и алергијски коњуктивитис (као што су свраб, кијање, назална конгестија, ринореју, лакримација, коњуктивно хиперемијом);

сијена грозница (сијена грозница);

алергијске дерматозе, укљ. атопијски дерматитис, праћени сврабом и ерупцијом.

Контраиндикације

За све дозне облике

преосјетљивост на цетиризин, хидроксизин или дериват пиперазина, као и остале компоненте лијека;

завршни стадијум реналне инсуфицијенције (Цл цреатинине 10 мл / мин, режим дозирања је потребан); старије године (гломеруларна филтрација може бити смањена); епилепсија и пацијената са повећаном конвулзивном спремношћу; пацијенти са предиспонирајућим факторима за задржавање мокраће (погледати "Посебна упутства").

За таблете премазане филмским омотачем, поред тога:

наследна нетолеранција на галактозу, недостатак лактазе или синдром малабсорпције глукозе-галактозе;

деца до 6 година.

За капи додатно:

деца до 6 месеци (због ограничених података о ефикасности и безбедности дрога).

Са опрезом: деца млађа од 1 године.

Примена у трудноћи и лактацији

Експерименталне студије на животињама нису откриле никакве директне или индиректне негативне ефекте цетиризина на фетус који се развијао (укључујући у постнаталном периоду), током трудноће и порођаја се такође није променило.

Адекватне и строго контролисане клиничке студије о безбједности лијека нису спроведене, стога Зиртек ® не треба примјењивати током трудноће.

Цетиризин се излучује у мајчино млеко, тако да лекар који лечи треба да одлучи о престанку исхране током периода коришћења лека.

Нежељени ефекти

Могуће нежељене ефекте су дати у наставку за системе тела и учесталост појаве: врло често (≥1 / 10); често (≥1 / 100, ® излучује преко бубрега, када давање лека код пацијената са бубрежном инсуфицијенцијом и пацијената старијих доза треба кориговати у зависности од величине клиренс креатинина. Клиренс креатинина за мушкарце може се израчунати из концентрације серумског креатинина следећом формулом :

Цл креатинин, мл / мин

Клиренс креатинина за жене се може израчунати множењем добијене вредности за фактор 0,85.

Занимљиви Чланци

Пробавни Алергија